Tuż obok polsko-czeskiej granicy Herczawa-Jaworzynka znajduje się drewniany kościół św. św. Cyryla i Metodego (czes. Kostel svatého Cyrila a Metoděje). Mieści się w na terenie historycznego obszaru Śląska Cieszyńskiego, w kraju morawsko-śląskim w Herczawie (cz. Hrčava, niem. Hertschawa). W przeszłości wioska wchodziła w skład Jaworzynki. W przeszłości mieszkańcy chodzili do kościoła w Jaworzynce, jednak od 1924 roku, kiedy znaleźli się w Czechosłowacji, konieczna stała się budowa nowej świątyni.
Obiekt wybudowano w 1936 roku w najwyżej położonym miejscu Herczawy, obok starej drogi wiodącej do Jaworzynki. Zaprojektował go inżynier J.Dostála (według kościelnego opisu był to Karel Náhůnek). Kościół został poświęcony przez prałata Stanislava Weissmanna 5 lipca tego samego roku. Kościół o jednej nawie jest orientowany i stylem architektonicznym nawiązuje do tradycyjnego na tym terenie budownictwa drewnianego. Posiada korpus o konstrukcji zrębowej 13 na 7 metrów oraz zamknięte sześciobocznie prezbiterium. Zakrywa go stromy dach z wieżyczką sygnaturki na kalenicy.
Wnętrze kościoła w Herczawie
W środku kościoła mieści się oryginalna, rzeźbiona chrzcielnica, którą wykonał miejscowy głuchoniemy artysta ludowy Andrzej Zogata (Ondřej Zogata), a także naczynia mszalne, będące kopiami dzieł przechowywanych w mauzoleum Jana A. Komenskiego w Naarden. Pierwszy ołtarz wykonano z modrzewia w Państwowej Szkole Drzewnej w miejscowości Valašské Meziříčí. Został on później przeniesiony w inne miejsce. Obraz w ołtarzu przedstawia patronów kościoła Cyryla i Metodego. Namalował go dr Stankusz z Orłowej. Stanowi dar przedwojennej czeskiej Macierzy Oświaty Ludowej. W trakcie okupacji hitlerowskiej w 1942 roku Niemcy skradli brązowy dzwon. Na miejscu zawisł więc żelazny dzwon, który pochodzi z sygnaturki na polskiej szkole w sąsiednim Bukowcu. W 2005 roku z inicjatywy tutejszych mieszkańców firma Tkadlec v Halenkově wykonała nowy dzwon, który otrzymał imię św. Cyryl i Metody. Został poświęcony 10 grudnia 2005 roku przez biskupa Franciszka Lobkowicza. Dzwoni na kościele od 2 marca 2006 roku.
W kolejnych latach przeprowadzono wiele większych i mniejszych remontów. W 2016 roku miała miejsce generalna rekonstrukcja. Odrestaurowano wszystkie statuy, powstała nowa strzecha, nowa żelazna głowica, gdzie złożono historyczne dokumenty, monety z naszych czasów, a także krzyż, który przyozdabia wieżę kościoła. Statuy misjonarzy św. Cyryla i Metodego zostały wyrzeźbione dzięki inicjatywie Piotra Stani, burmistrza gminy. Poświęcono je 5 lipca 2017 roku.
Bardzo ciekawie wygląda wejście do zakrystii, która została dobudowana za prezbiterium. Można do niej wejść bezpośrednio zza ołtarza, gdzie są zakryte kotarą drzwi. Pod kościołem mieści się mały cmentarz, gdzie pochowana została wśród tutejszych mieszkańców Anna Hlaváčová – babcia znanej czeskiej aktorki Jany Hlaváčowej. Przed wojną kościół był miejscem pielgrzymek dla ludzi z okolicy, Słowacji i Polski. W 1937 roku powstała grota ze źródełkiem na wzór lourdskiej jaskini z kamiennym ołtarzem.
Kapliczka Matki Bożej Lourdskiej
Kapliczka znajduje się 250 metrów od kościoła. Trzeba zejść do centrum wsi i stamtąd iść w prawo. Następnie w lewo schodami w dół do miejsca zwanego u Panienki (Maryi). Powstałą ona z inicjatywy kierowcy i nauczyciela Smyczek z Jabłonkowa, który by także miejscowym posłem. Zaproponował on, by z nadmiaru kamienia użytego do budowy świątyni wybudować jaskinię Z Madonną z Lourd. W ten sposób powstała wyjątkowa kapliczka. Do jaskini doprowadzono źródło wody z brzegu nad grotą. Poświęconą ją dokładnie rok po poświęceniu kościoła, 5 lipca 1937 roku. Wierni twierdzą, że źródełko jest cudowne i leczy wzrok.
Niedaleko także znajduje się trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji.
Źródło:
[1] https://www.farnost-jablunkov.cz/pl/filialni-kostel-na-hrcave
Kostel svatého Cyrila a Metoděje, 01154, Bařiny, Herczawa, okres Frýdek-Místek, Kraj morawsko-śląski, 739 85, Czechy
Naszą pasją są podróże i szeroko rozumiana turystyka. Interesują nas nie tylko powszechne atrakcje, ale także mniej znane miejsca. Opuszczone budynki, stare dworce kolejowe, ruiny zamków, skanseny, nieznane szlaki górskie, ciekawe historie miejsc i ludzi, wykopaliska archeologiczne, muzea, przyroda, przepisy kulinarne naszych regionalnych babć itp. Wszędzie gdzie byliśmy będziemy opisywać i relacjonować dając Wam inspirację i praktyczne porady.
TRAVELSeries.pl – piękno świata jest na wyciągnięcie ręki!