Trójstyk polsko-czesko-słowacki z cyklu: Byłe granice krajów [3]

Na południu Polska graniczy ze Słowacją i Czechami. W Jaworzynce na Śląsku Cieszyńskim znajduje się punkt łączący trzy kraje. Tutejszy trójstyk jest bardzo atrakcyjnym miejscem, które służy wypoczynkowi mieszkańców regionu i turystów. Aby trafić w to miejsce od polskiej strony, trzeba się znaleźć w przysiółku Jaworzynki, tzw. Trzycatku. Znajduje się tutaj małe rondo oraz przystanek autobusowy. To właśnie stąd prowadzi asfaltowa droga do trójstyku. Na spokojnie spacerem potrzeba przeznaczyć 20 minut.

Spacer w kierunku granic

Widoki z takiego spaceru są bardzo atrakcyjne. Panorama rozpościera się na wszystkie strony świata. Styk trzech granic jest miejscem, gdzie można odpocząć, zrobić grilla lub ognisko. Przechodzi tędy styk granic Jaworzynki, Czarnego (słow. Čierne, gwar. Czorne, węg. Cserne) i byłej części Jaworzynki przyznanej w 1924 roku ówczesnej Czechosłowacji, Herczawy (cz. Hrčava, niem. Hertschawa). Po stronie słowackiej znajduje się wiata i prowadzi tam od strony polskiej i czeskiej most. Po polskiej i czeskiej stronie jest także zadaszone miejsce. W każdej z części trójstyku znajdują się także trójgraniaste monumenty z herbami państw. Dokładny punkt styku mieści się poniżej mostu, gdzie jest wbetonowany znak.

Czasy wcześniejsze

W przeszłości do 21 grudnia 2007 roku, gdy istniał układ z Schengen w tym miejscu funkcjonowały przejścia graniczne Jaworzynka – Hrčava (Hrčava Trojmezí – Jaworzynka Trójstyk) i Jaworzynka – Čierne (w rejonie znaku granicznego nr III/198 i obsługiwane było przez strażnicę SG w Zwardoniu). Za czasów istnienia Czechosłowacji działało tutaj przejście graniczne Jaworzynka – Hrčava I, a także Jaworzynka – Čierne (miejsce przejściowe po drogach ulicznych), w okolicy kamienia granicznego nr 776. Było to miejsce przejściowe z prawem dokonywania odpraw mieszkańców pogranicza, bez towarów w czasie i na zasadach obowiązujących w urzędach celnych, ustawione przy drogach kołowych. Było to przejście małego ruchu granicznego. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek: jednorazowych, stałych i gospodarczych.

W latach 1945 – 1991 stacjonowała tu Strażnica WOP Jaworzynka. 16 maja 1991 roku została przejęta przez Straż Graniczną i funkcjonowała do 15 stycznia 2008 roku, kiedy to została rozformowana. Z kolei w latach 1954 – 1964 działała tutaj Strażnica WOP Krężelka, która także została rozformowana.

Tomek

Trójstyk granic PL-SK-CZ, Jaworzynka, województwo śląskie, Polska

Co zwiedzić w Gdańsku? Skąd odjeżdżają autokary z desytancją pks gdańsk? I gdzie znajduje się dworzec PKS w Gdańsku? Wszystkie najważniejsze informacje możecie znaleźć np. na stronie przewoźnika Sindbad.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.