Śliwkowa gmina Lipowa – beskidzki mural

U podnóża Skrzycznego w Beskidzie Śląskim, w malowniczej Lipowej niedaleko Żywca można podziwiać wyjątkowy mural powstały w 2019 roku na szerokiej na około 80 metrów ścianie miejscowego OSP. Promuje śliwkową gminę i jest pierwszym tego typu dziełem na powstającym szlaku beskidzkich murali. Inicjatorem powstania tego dzieła był Jan Góra, miejscowy wójt.

Mural jest w klimacie góralskim i nawiązuje do… tutejszych śliwek. Wszystko ma związek ze śliwką żniwką, która trafiła w 2017 roku na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Poza samą śliwką na liście znajdują się także powidła i kompot. Kilka lat temu pani Liliana Wójtowicz, prezes Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej oraz Spółdzielni Socjalnej Śliwkowa Lipowa, wpadła na pomysł stworzenia różnych inicjatyw wokół śliwki żniwki i to poskutkowało takim wyróżnieniem.

Śliwka żniwka coraz bardziej popularna

Śliwka żniwka jest odmianą bardzo nietypową i praktycznie rośnie tylko w gminie Lipowa, przez co stała się ona jeszcze bardziej popularna. W 2016 roku powstała we wsi także pierwsza w Polsce wioska tematyczna, a w centrum wsi można skosztować i kupić potrawy ze śliwki.

Warunki klimatyczne regionu są sprzyjające uprawie sadów śliwkowych, szczególnie śliwki żniwki, która jest charakterystyczna dla Pogórza Karpackiego. Jest średnio-wczesną odmianą śliwy, często myloną z mirabelką, gdyż jest koloru żółtego. Owoce dojrzewają od połowy sierpnia, a po dojrzeniu opadają na ziemię.

Wspaniałe dzieło na specjalnym szlaku

Dlatego nie ma się co dziwić, że śliwka stała się symbolem gminy Lipowa. Autorem malunku jest Maciej Kamer Szymonowicz, któremu ukończenie dzieła zajęło 4 dni (bez przerwy malował nawet 22 godziny). Nieprzypadkowa jest także twarz górala, który w ręku posiada śliwkę żniwkę. Na potrzeby dzieła użyczył ją Józef Maślanka, znany muzyk i budowniczy instrumentów z Żywiecczyzny. Za tło służy karpacka rozeta, czyli góralska gwiazda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.