Drewniany kościół w Nidku

Niedaleko Andrychowa, we wsi Nidek na szlaku architektury drewnianej, znajduje się Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Ta późnogotycka świątynia powstała prawdopodobnie przed 1539 rokiem (niektóre źródła wspominają o 1536 roku) i szczęśliwie przetrwała do czasów obecnych bez większych zmian. Wybudowano go prawdopodobnie na miejscu poprzedniego, ponieważ miejscowa parafia utworzona została w 1313 roku. Ufundował go właściciel wsi Mikołaj Nidecki.

Bryła kościoła

Obiekt usadowiony został na kamiennej podmurówce i jest konstrukcji zrębowej o ścianach pokrytych gontem, częściowo oszalowanych. Posiada wieżę o konstrukcji słupowej mającą nadwieszoną izbicę datowaną na 1617 rok. Prezbiterium jest trójbocznie zamknięte i węższe od prostokątnej nawy. Po jego północnej stronie znajduje się dobudowana później zakrystia. Dach kościoła pokrywają drewniane gonty. Otoczony został soborami, które wsparto na słupach.

Kościół w Nidku
Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Wyposażenie i wnętrze

Na wyposażenie kościoła składają się głównie barokowe: ołtarze główny i boczne, a także krucyfiks na belce tęczowej oraz chór muzyczny. Ściany i stropy zdobią malowidła architektoniczne, gdzie zastosowana została iluzja. Najstarszym elementem kościoła jest chrzcielnica pochodząca z XVI wieku. Kościół jest w trakcie renowacji. W 1987 roku obok drewnianej świątyni powstał murowany kościół.

Z kart historii

Ten rzymskokatolicki kościół od początku służył katolikom, jednak jak to często w historii bywa, nie zawsze tak było. Przełom XVI i XVII wieku był czasem, gdy przebywali tutaj kalwini, następnie arianie. Dopiero w 1669 roku ponownie w świątyni pojawili się katolicy.

Podczas drugiej wojny światowej, niedaleko obiektu, pobliskiego cmentarza i Górnego Nidku toczyła się walka Armii Czerwonej z broniącymi się resztkami sił niemieckich. W wyniku walk zginęły 4 osoby. Sam kościół został trafiony dwoma granatami, ucierpiał także ołtarz wielki, figury świętych, stacje męki Pańskiej oraz kolumna trzymająca chór i organy. Poza nim ucierpiał także dom dworski, położony obok cmentarza, który zamieniono wcześniej na hotel dla służby.

GPS:
N49 54.234 (49.903900)
E19 19.230 (19.320500)

Źródło:
[1] http://www.drewniana.malopolska.pl/

Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku, 5, Świętego Jana Pawła II, Góra, Nidek, gmina Wieprz, powiat wadowicki, województwo małopolskie, 34-122, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.