Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej w Ustroniu Lipowcu

Często jeżdżę samochodem trasą między Ustroniem a Brenną, Górkami Wielkimi i Górkami Małymi. W Ustroniu-Lipowcu zwróciłem uwagę na obiekt w kształcie bramy, znajdujący się na łące przy ulicy Lipowskiej, niedaleko kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak się okazało, jest to pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w 1945 roku w Lipowcu. Okoliczni mieszkańcy w tym miejscu pochowali żołnierzy, a w późniejszym okresie ciała przeniesiono do Bielska-Białej. Za pomnikiem znajduje się opuszczony cmentarz.

Ciekawostki z historii

W 1945 roku obroną tych terenów broniła 3. Dywizja Górska, w której służył strzelec wyborowy Josef Allerberger. Był piątym najlepszym snajperem i zabił 257 żołnierzy wroga. Niejaki Albrecht Wacker spisał jego wspomnienia w książce “Snajper na froncie wschodnim”. W tej samej dywizji służył także Matthias Hetzenauer, czwarty na tej liście (345 zabitych żołnierzy wroga).

travelseries pomnik04
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Jak już jesteśmy przy temacie rankingów tego typu, to najlepszym snajperem w historii był fiński żołnierz Simo Hayha. W okresie 939-1940, podczas tzw. wojny zimowej zastrzelił 505 żołnierzy radzieckich, karabinem bez celownika optycznego. O nim można poczytać w książce Petrjego Sarjanena “Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simo Hatha”

Obecnie nie ma już czerwonej gwiazdy i tabliczki, niemniej jednak jest to obiekt historyczny, jaki w tym miejscu jeszcze istnieje.

Ustroń Lipowiec - Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.