Cieszyn (cz. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) jest przepięknym miastem, w którym nie brakuje atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Są tutaj także miejsca, które dopełniają to wszystko. W samym centrum prawie na rynku, przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Kiedronia, mieści się parking, gdzie chętnie parkuję samochód, odwiedzając miasto. To właśnie w tym zakątku w 2015 roku powstał mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Lokalizacja także nie
jest przypadkowa, gdyż właścicielem gmachu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej. Takich dzieł jest więcej, np. istnieje podobny w Bielsku-Białej (akcja dotyczyła 15 miast w Polsce).
Niezwykły mural Ireny Sendlerowej
Dzieło to wykonane zostało dzięki staraniom Fundacji Klamra. Przedstawia Irenę Sendlerową na tle kwiatów. Nie są to zwykłe okazy, ale słynne cieszyńskie magnolie oraz cieszynianka, która najliczniej występuje na Pogórzu Cieszyńskim. Autorami malowidła jest dwójka artystów Aneta Paszek i Dariusz Paczkowski. Akcja „Murale Ireny Sendlerowej” to inicjatywa społecznościowa, która przypomniała o biografii znanej działaczki społecznej i
charytatywnej.
Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” to bohaterka, która podczas II wojny światowej pomagała żydowskim współobywatelom, jeszcze zanim powstało getto warszawskie. Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. Izraelski instytut Yad Vashem uhonorował ją w 1965 roku medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. W 2003 roku Pani Sendlerowa została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 12 maja 2008 roku.
7, Bóżnicza, Osiedle Liburnia, Cieszyn, powiat cieszyński, województwo śląskie, 43-400, Polska
Uwielbiam odkrywać miejsca, w których nie byłem. Chodzę po górach i podróżuję. Interesuje mnie historia, sport oraz etnografia. Zajmuję się także genealogią rodzinną.