Juszczyna to wieś zlokalizowana w gminie Radziechowy-Wieprz niedaleko Żywca. Przy głównej drodze przebiegającej przez miejscowość znajduje się Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Leży na trasie Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Projekt kościoła zamówiono u znanego krakowskiego architekta Wacława Krzyżanowskiego, jednak został on odrzucony i wybrano projekt cieśli z Zabłocia (obecnie Żywca) Stanisława Moskalskiego. Zbudowany został w latach 1924-1927. W 1985 roku powstała nowa zakrystia, a w 2009 dobudowano kaplicę. W 1932 roku został poświęcony przez sufragana krakowskiego Stanisława Rosponda.
Wydarzenia z 1908 roku
Wielki wpływ na plany budowy świątyni odegrały wydarzenia z 1908 roku, kiedy to nocą 16 lipca miało miejsce olbrzymie oberwanie chmury, czego następstwem było gwałtowne wezbranie potoku, który spowodował kataklizm. Zginęło wtedy 21 osób i to wydarzenie poruszyło nie tylko Galicję. Miejscowi bardzo religijni górale zaczęli myśleć o budowie kościoła, zawierzonego Maryi, by chroniła ona wieś.

Konstrukcja kościoła
Kościół w Juszczynie o drewnianej konstrukcji zrębowej nieorientowany, wzniesiono na kamiennej podmurówce. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią i jest mniejsze od nawy. Obok mieści się murowana kaplica. Kwadratowa wieża kościoła przechodząca w ośmioboczną o konstrukcji słupowej jest częściowo osadzona w nawie i poprzedza ją kruchta. Wieńczy ją ośmioboczny, blaszany hełm ostrosłupowy. Obok nawy jest druga kruchta. Obiekt posiada dwukalenicowy dach i pokrywa go miedziana blacha.
Wnętrze i wyposażenie
Wewnętrzne ściany pokrywa boazeria drewniana, a posadzkę wykonano z płytek ceramicznych. Strop jest płaski z fasetą. Na dwóch słupach wsparto chór muzyczny o prostej linii parapetu z prospektem organowym z 1952 roku, firmy Steinmeyer sprowadzonym z Niemiec. Wyposażenie w głównej mierze neogotyckie wykonali miejscowi ludowi artyści regionalni. Ołtarz główny w kształcie tryptyku jest współczesny i wykonał go
rzeźbiarz Czulak. Po obu stronach znajdują się ołtarze boczne, a w innych miejscach ambona, dwa konfesjonały i chrzcielnica z 1953 roku.

W kościele są cztery żyrandole z 1954 roku, które wykonał Jan Goła oraz Stacje Drogi Krzyżowej. Ławki i rzeźby Grupy ukrzyżowania stworzył Wadysław Murański. Witraże w oknach przedstawiają Chrystusa i Marię. Obiekt otacza drewniane otoczenie na betonowym cokole z bramką z
dachem czterospadowym.
Źródła:
[1] http://www.kosciolydrewniane.pl/






















Uwielbiam odkrywać miejsca, w których nie byłem. Chodzę po górach i podróżuję. Interesuje mnie historia, sport oraz etnografia. Zajmuję się także genealogią rodzinną.