Drewniany kościół w Palczowicach

Drewniany kościół św. Jakuba Młodszego w Palczowicach został zbudowany w 1854 roku (poświęcony 8 grudnia tego roku). Powstał w miejscu poprzedniej jodłowej świątyni z 1492 roku, którą strawił pożar. Odnowiono go w 1965 roku i obecnie jest kościołem parafialnym parafii św. Jakuba Apostoła. Kościół leży na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Okres reformacji

W czasach reformacji ówcześni właściciele wsi Palczowscy zamienili kościół na zbór kalwiński. Dokładnie w 1564 roku zrobił to Zygmunt Palczowski. Same Palczowice stanowiły w tym okresie jeden z prężniejszych ośrodków reformacji w Małopolsce. Dopiero w 1594 roku został zwrócony katolikom przez Sykstusa Lubomirskiego.

travelseries palczowice16
Kościół w Palczowicach

Budowa kościoła

Świątynia jest orientowana. Prezbiterium z przylegającą zakrystią mieści się we wschodniej części obiektu. Nawę i prezbiterium pokrywa gontowy dwuspadowy, dwukalenicowy dach. Wieża o konstrukcji łupowo-ramowej pokryta gontowym dachem posiada ośmioboczną izbicę. Z jej dachu wystają cztery wieżyczki. Kościół posiada dwa dzwony: jeden pochodzi z pierwszej świątyni, drugi – mniejszy z 1595 roku.

Wnętrze świątyni zdobi XIX-wieczna polichromia. Poza głównym ołtarzem mieszczą się tutaj dwa późnorenesansowe XVII-wieczne ołtarze boczne między (powstałe między 1602, a 1617 rokiem).

Pozostałe zabytki pochodzą z XVII i XVIII wieku. Do nich zalicza się:

  • monstrancję klasycystyczną,
  • relikwiarz rokokowy z 1777 roku,
  • dwa ornaty haftowane z XVIII wieku,
  • ornat z pasa polskiego,
  • ambona późnorenesansowa,
  • obraz Ukrzyżowania z postaciami fundatorów, renesansowy z końca XVI wieku,
  • obraz św. Jakuba Młodszego (wykonany przez tego samego malarza, co poprzedni),
  • obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z herbami Radwan i Biberstein (barokowy z datą odnowienia ołtarza),
  • kielich rokokowy z cechą imienną M L złotnika krakowskiego Marcina Lekszyckiego, sprawiony do kaplicy w Tokarni 1795.

W archiwach parafialnych znajdują się: Poczet proboszczów od 1529 roku; Metryki od 1676 roku oraz Poczet wizyt biskupich od roku 1594 roku.

travelseries palczowice18
Kościół w Palczowicach

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła mieści się dawny zespół folwarczny z ogrodem, budynkami czworaków i domkiem ogrodnika z pierwszej połowy XIX wieku.

Źródła:

[1] https://malopolska.szlaki.pttk.pl/
[2] https://sdm.upjp2.edu.pl/

Kościół pw. Świętego Jakuba Młodszego, 5, Świętojańska, Morysina, Palczowice, gmina Zator, powiat oświęcimski, województwo małopolskie, 32-640, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.