Drewniany kościół w Graboszycach

Drewniany kościół parafialny parafii św. Andrzeja w Graboszycach znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Jak podają różne źródła, powstał około 1585 roku w miejscu poprzedniego miejsca kultu. Wieża powstała w 1617 roku, jednak podwyższoną ją w XVIII wieku i nakryto baniastym hełmem.

Budowa kościoła

Świątynia o konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowo-ramowej jest orientowana. Prezbiterium oraz przylegająca do kościoła od północnej strony piętrowa zakrystia pokryta jest wspólnym dachem dwuspadowym. Z kolei osobny dach posiada szersza nawa z wieżą sygnaturki. Wieża kościoła posiada bardzo pochyłe ściany w niższej części. Powyżej mieści się: izbica, dobudowane w XVIII wieku węższe pięterko z dzwonami oraz blaszany hełm o kształcie cebulastym zwieńczony krzyżem.

travelseries graboszyce01
Kościół w Graboszycach

Wnętrze i wyposażenie

W środku nad prezbiterium i nawą znajduje się płaski strop z pozostałościami po zaskrzynieniach. Kościół posiada barokowy ołtarz główny ze skrzydłami ołtarza szafkowego z obrazami Ecce Homo, czyli Chrystusa w koronie cierniowej oraz Matki Boskiej Bolesnej, z dwoma bocznymi obrazami świętych Piotra i Andrzeja tryptyku podarowanego świątyni w XVI wieku przez królową Annę Jagiellonkę, żonie ówczesnego właściciela Graboszyc, Dziwisza (Dioznizego) Brandysa. Niestety nie zachował się obraz środkowy, a w jego miejscu na desce namalowano obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a wyżej obraz św. Andrzeja. Wnętrze kościoła zdobi przede wszystkim barkowy wystrój z XVII i XVIII
wieku. Na belce tęczowej warto zwrócić uwagę na krucyfiks.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.