Przełęcz Przegibek (663 m n.p.m.) to miejsce bardzo popularne ze względu na to, iż możną stąd wybrać się na wycieczki turystyczne oznakowanymi szlakami. Tutaj także mieści się kultowy bar Gawra. Prowadzi ją Pani, która także jest właścicielką Baru pod lasem w pobliskiej Straconce (dzielnica Bielska-Białej). W weekendy przy dobrej pogodzie nie można tutaj zaparkować samochodu, ba samochody są wszędzie poniżej parkingu w stronę Straconki oraz w przeciwnym kierunku Międzybrodzia Bialskiego. W tygodniu jest luźniej.
Szlaki z przełęczy
Sama przełęcz potocznie nazywana Przegibkiem znajduje się w Beskidzie Małym pod szczytem Przegibka. Stąd można wyruszyć niebieskim szlakiem na Gaiki (808 m n.p.m.) lub Magurkę Wilkowicką (909 m n.p.m.), gdzie znajduje się schronisko PTTK. Czarnym szlakiem z kolei można zejść do Straconki, powyżej przystanku Straconka zakręt. Niedaleko przełęczy biegnie także szlak zielony ze Straconki na Magurkę Wilkowicką. Przez przełęcz przebiega także szlak narciarski i rowerowy.
Lokalizacja miejsca
Sama lokalizacja przełęczy Przegibek jest bardzo ciekawa. Na miejscu krzyżuje się granica między gminą Kozy i gminą Międzybrodzie Bialskie. Kilkaset metrów niżej zaczyna się miasto Bielsko-Biała. Przez przełęcz biegnie szosa właśnie z tego miasta do Międzybrodzia Bialskiego. Wybudowało ją głównie wojsko w ramach czynów społecznych, po 1954 roku.
Czasy wojenne
Podczas II wojny światowej Niemcy przygotowywali się tutaj do obrony. W 1943 roku wykopali system rowów ciągnący się aż do Magurki Wilkowickiej. Przy pracach działali niemieccy mężczyźni ze Śląska, którzy niezdolni byli do służby wojskowej, a także mieszkańcy Ponikwi (przysiółek Międzybrodzia Bialskiego), pracownicy leśni i robotnicy z zakładów w Bielsku i Białej. Takie pozostałości rowów da się obecnie zauważyć w okolicy traktów do schroniska na Magurce Wilkowickiej.
Kozy, Bielsko-Biała, Międzybrodzie Bialskie?
Siedząc w Gawrze jest się w gminie Kozy. To wszystko wynika z podziału, jaki został zrobiony w 1970 roku. Tereny te wcześniej należały do Straconki, która była wcześniej oddzielną miejscowością. Gmina Kozy graniczyła w okolicach Groniczek (833 m n.p.m.) ze Straconką. Międzybrodzie Bialskie mniej więcej zaczynało się obok kapliczki z figurką Chrystusa Frasobliwego z 1868 roku, która stoi na przełęczy. Po zmianach pozostało tak, jak napisałem wcześniej. Straconka stała się częścią miasta Bielska-Białej i straciła sporą część terenów leśno-górskich (tak to nazwijmy) na korzyść Kóz, Międzybrodzia Bialskiego i Wilkowic (tereny okolic Rogacza i Magurki Wilkowickiej).
Informacje
Przełęcz Przegibek mieści się w Paśmie Magurki Wilkowickiej i dzieli ją na dwie części: północną, grupa Chrobaczej Łąki, oraz południową, grupa Magurki Wilkowickiej i Czupla. Jest pomiędzy szczytem Przegibka (685 m n.p.m.), a Sokołówki (853 m n.p.m.).
Z ciekawostek można dodać, że przez przełęcz Przegibek wiele razy przejeżdżał kolarski Wyścig Pokoju, a obecnie Tour de Pologne. Przy szlaku na Magurkę WIlkowicką mieści się także wybudowany w 1996 roku pomnik Ofiar Wojny.
Przełęcz Przegibek, Bielska, Wilkowice, gmina Wilkowice, powiat bielski, 43-318, Polska
Uwielbiam odkrywać miejsca, w których nie byłem. Chodzę po górach i podróżuję. Interesuje mnie historia, sport oraz etnografia. Zajmuję się także genealogią rodzinną.