Kościół św. Wawrzyńca w Grojcu

Znajdujący się nieopodal Oświęcimia małopolski Grojec jest miejscem, gdzie można podziwiać drewniany zabytek architektury sakralnej, jakim jest Kościół św. Wawrzyńca (obecnie nieużytkowany). Pełnił funkcję kościoła parafialnego do 2000 roku, kiedy to zastąpiony został murowanym kościołem pw. Matki Bożej Miłosierdzia (Ostrobramskiej) mieszczącym się naprzeciwko. Mieści się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

Zbudowany został w latach 1765–1766. Powstał w miejscu kościoła z 1680 roku stojącego w tym samym miejscu za sprawą fundacji rodziny Szembeków, ówczesnych właścicieli miejscowości. Świątynia została poświęcona 5 czerwca 1767 roku. Podczas przebudowy na początku XX wieku dobudowana została kaplica boczna oraz murowana zakrystia.

Kościół św. Wawrzyńca

Obiekt jednonawowy jest orientowany konstrukcji zrębowej. Wieża pokryta blach z kolei jest konstrukcji słupowo-ramowej i zwieńczona pozorną latarnią. Prezbiterium znajduje się na wschodzie kościoła, a do niego i nawy od północnej strony przylega zakrystia. Pokrywa je jednokalenicowy eternitowy dach o formie pośredniej między typem śląskim a małopolskim. Otacza go kamienny mur, okalający pozostałość po cmentarzu parafialnym, ze starym zabytkowym krzyżem.

Kościół św. Wawrzyńca
Kościół św. Wawrzyńca

Kształt i wnętrze

Nad prezbiterium i nawą znajduje się płaski strop. Polichromia w kościele posiada “roślinne wzornictwo”, a nad nawą mieści się malowidło Matki Bożej z Dzieciątkiem w towarzystwie piętnastu scen odpowiadających tajemnicom różańca świętego oraz postaci czterech Ewangelistów. Ołtarz główny jest w stylu rokokowym, a ołtarze boczne w barokowym. Rokokową ambonę zdobią główki aniołków i rzeźba Ducha Świętego na baldachimie.

Na wyposażenie kościoła składają się także trzy wielkie zasłony wielkopostne autorstwa Wojciecha Poziemskiego, który także wykonał obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z 1771 roku, jaki można podziwiać w bocznej kaplicy. W kościele znajdują się także
epitafie, z XVII i XVIII wieku oraz niemożliwe do odczytania inskrypcje w posadzce przed ołtarzem głównym, oraz stojący pod chórem misternie zdobiony konfesjonał barokowy sprzed 1748 roku.

Kościół św. Wawrzyńca
Kościół św. Wawrzyńca

Dzwony kościelne

Tradycyjnie podczas II wojny światowej zabytkowe XVIII-wieczne dzwony skradli Niemcy. Nie zostały jednak przepalone i ocalały zamontowane na dzwonnicach kościołów niemieckich. Po wojnie dzięki profesorowi Kazimierzowi Bieleninowi zostały odnalezione i powróciły do parafii.

Kościół pw. Świętego Wawrzyńca w Grojcu, Główna, Łazy, Grojec, gmina Oświęcim, powiat oświęcimski, województwo małopolskie, 32-615, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.