Dzwonnica loretańska z kapliczką w Czernichowie

Drewniana dzwonnica loretańska wraz z kapliczką znajduje się w Czernichowie nad rzeką Sołą. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego (historycznie leży w Małopolsce na Żywiecczyźnie). Dokładnie zlokalizowana jest przy samej drodze wojewódzkiej nr 948 łączącej Oświęcim z Żywcem. Takie obiekty powstawały w Karpatach pod koniec XIX i na początku XX wieku. Ich celem było odganianie burz oraz alarmowanie mieszkańców wsi, gdy miały miejsce różne kataklizmy. Związane były z kultem Matki Bożej Loretańskiej, który rozpowszechnił się w Polsce w XVII wieku. Najwięcej takich obiektów powstawało na Żywiecczyźnie, Orawie i Spiszu, gdzie z Loreto we Włoszech przywożono dzwonki, które umieszczano w obiektach. Z czasem bicie dzwonów wzywało na modlitwę Anioł Pański.

Dzwonnica w Czernichowie

Czernichowska dzwonnica jest konstrukcji słupowej z pochyłymi ścianami oszalowanymi deskami. Wieża chroniona jest gontowym dachem z latarnią z namiotowym dachem i krzyżem, gdzie znajduje dzwon mający ciekawą historię, o czym poniżej. Nad drzwiami dzwonnicy umieszczono kapliczkę z figurą Matki Bożej. Dzwonnica o konstrukcji słupowej zbudowana została na planie prostokąta. Podzielona jest na dwie kondygnacje, co zaznacza daszek. Pochyłe ściany oszalowano deskami, a budynek pokryty został gontami.

Dzwonnica loretańska z kaplicą w Czernichowie
Dzwonnica loretańska z kaplicą w Czernichowie

Murowana kapliczka z XVIII wieku

Obok dzwonnicy zbudowano kapliczkę, która datowana jest na XVII wiek i pokrywa ją mansardowy dach z gontami. Kapliczka została zbudowana na planie prostokąta, jej wejście chroni okap, ponad którym jest o zaokrąglonych krawędziach szczyt. W środku umieszczona została współczesna figura Matki Bożej.

Historia dzwonu

W przeszłości Czernichów podlegał pod parafię Starego Żywca. Obecnie tereny te są pod jeziorem żywieckim. Miejscowi mieli kilka kilometrów do Parafii, więc wiele nabożeństw różańcowych czy majówek odprawianych było przy kapliczce. Z kolei dzwonnica odgrywała ważną rolę przy alarmowaniu ludności przed różnymi nawałnicami, co opisane zostało na początku. W 1941 roku dzwon zarekwirowali (skradli) Niemcy. Po wojnie, bracia Nowakowie z miejscowej wsi, którzy wywiezieni zostali w trakcie wojny na przymusowe roboty do Niemiec, przysłali fragmenty strąconego z jakiejś wieży kościelnej innego dzwonu do ich matki w Czernichowie. Następnie te odłamki posłużyły w odtworzeniu dzwonu w Czernichowie. W 1980 roku powstał nowy dzwon, który w 1994 roku przeniesiono do nowego kościoła. W 2004 roku dzwon znowu uzupełnił puste miejsce, jednak już nie dzwoni.

Kaplica z dzwonnicą, Żywiecka, Hankusi, Czernichów, gmina Czernichów, powiat żywiecki, 34-311, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.