Gdzie i za ile Polacy jeżdżą na wakacje?

Sezon urlopowy już się rozpoczął, a wraz z nim rozterki, jaki kierunek podróży tym razem wybrać oraz ile będą nas kosztowały tegoroczne wakacje. Osoby, które planują wypoczynek z wyprzedzeniem, dawno zarezerwowały termin oraz miejsce wyjazdu. Dzięki nim mamy informacje o najczęściej wybieranych zakątkach świata i cenach, jakie przyjdzie nam zapłacić. Jak prezentują się dane?

Czy Polacy planują wyjazdy wakacyjne?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie: gdzie i za ile, warto zastanowić się, czy Polacy w ogóle decydują się na wyjazdy wakacyjne. Według najnowszych badań zrealizowanych przez Ipsos Polska, już 69% ankietowanych planuje spędzić wakacje poza domem. Z roku na rok liczba ta wzrasta, a coraz więcej osób decyduje się również na urlop za granicą (55% wyjeżdżających). Pozostali stawiają na wypoczynek w kraju. Skąd takie zmiany? Jednym z powodów takiej sytuacji może być wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz wyższa średnia krajowa, która według GUS w pierwszym kwartale 2019 roku wynosiło 4950,94 zł. Natomiast w ubiegłym roku w tym samym okresie odnotowano kwotę 4622,84 zł. Różnica ta może wydawać się niewielka, jednak w skali rocznych zysków zaowocuje dużym wzrostem.

Drugim z powodów coraz częściej planowanych wakacji może być podwyższenie minimalnego wynagrodzenia do 2 250 zł brutto. Dodatkowo wiele rodzin mogło odciążyć swój budżet domowy dzięki pieniądzom pochodzącym ze świadczenia 500+. Bez wątpienia dla rodzin wielodzietnych z pewnością jest to odczuwalna różnica. Jednak warto wiedzieć, że również osoby, które aktualnie nie posiadają pieniędzy na sfinansowanie wyjazdu, wybierają się w podróż. Jak to możliwe?

Wakacje na kredyt wśród Polaków

Według danych z raportu KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów, 8% Polaków zdecydowało się na zaciągnięcie pożyczki w celu sfinansowania wakacji. Dodatkowo kiedy inna instytucja – mowa tu o firmie Intrum i Raporcie European Consumer Payment Report 2018 – 29% ankietowanych odpowiedziało, że nie widzi niczego złego w wyjeździe wakacyjnym za pożyczkę czy kredyt. Jedynie 45% osób wyraża zdecydowany sprzeciw temu stwierdzeniu. Można się zastanawiać, czy odpoczynek takim kosztem może być nazywany beztroskim i bezproblemową. Jednak nie ulega wątpliwości, że z takiego rozwiązania korzystają nie tylko Ci, którzy nie mają pieniędzy, ale również osoby przechodzące tymczasowy kryzys finansowy.

Zdarza się, że wyjazdy planujemy z wyprzedzeniem. Natomiast w ostatniej chwili w budżecie może pojawić się ważniejszy wydatek, który pochłonie nasze oszczędności przeznaczone na wyjazd. W takiej sytuacji być może wielu z nas zdecydowałoby się na taki krok. Jednak wróćmy do sedna sprawy, a mianowicie odpowiedzi na pytanie: Jakie kierunki wakacyjne wybierają Polacy?

Gdzie Polacy jeżdżą na zagraniczne wakacje?

Jak już wspomnieliśmy, wśród badanych Ipsos Polska 55% wyjeżdżających decyduje się na spędzenie wakacji poza granicami kraju. Dlatego też zaczniemy od przeanalizowania, do jakich zakątków świata najczęściej wybierają się Polacy. Dane pochodzą z raportu sporządzonego przez serwis FLY.PL. W 2019 roku dużą popularnością niezmiennie cieszą się wyspy znajdujące się w Grecji. Wśród nich najczęściej wybieraną jest Kreta, później Rodos, Korfu czy Zakynthos. Na drugim miejscu podium znalazła się Turcja, która przyciąga turystów atrakcyjnymi cenami. Nic dziwnego, że wielu z nas decyduje się na spędzenie w tym kraju wakacji o najwyższych standardach. Trzecią pozycję zajęła Bułgaria. Ten kierunek wybiera coraz więcej osób i być może wkrótce będzie częściej wybieranym niż greckie wyspy czy turecki klimat.

Coraz częściej decydujemy się na wyjazdy w takie miejsca, jak Cypr, Tunezja, Czarnogóra, Hiszpania, Egipt czy właśnie wspomniana już Turcja. Warto również wspomnieć o Chorwacji, która niezmiennie skrada serca polskich turystów. Zastanówmy się, ile może kosztować wyjazd w tak odległe i piękne zakątki świata?

Ile Polacy płacą za wakacje za granicą?

Większość z nas ceni sobie możliwość wyjazdów All Inclusive, gdzie nie musimy martwić się zorganizowaniem jedzenia, gotowaniem czy zakupami. Z analiz przeprowadzonych przez firmę TravelData wynika, że takie wakacje warto rezerwować z wyprzedzeniem. Jeżeli wyjazd w sezonie odkładamy na ostatnią chwilę, ryzykujemy nie tylko brak wolnych miejsc w danym terminie, ale również dużo wyższe ceny. Według analiz w październiku ubiegłego roku ceny prezentowały się następująco (wartości podane w przybliżeniu):

  • Egipt 2580 zł,
  • Bułgaria 2400 zł,
  • Turcja 2820 zł,
  • Grecja 3330 zł,
  • Wyspy Kanaryjskie 3650 zł.

Są to ceny za pobyt w pierwszym tygodniu sierpnia na wycieczkach All Inclusive, zorganizowanych przez Biura Podróży.

Z kolei taki sam wyjazd, ale zarezerwowany tuż przed planowanym wylotem, czyli przykładowo w lipcu, będzie kosztował znacznie więcej. Spójrzmy na wzrost cen:

  • Egipt z 2580 zł do 2950 zł,
  • Bułgaria z 2400 zł do 2775 zł,
  • Turcja z 2820 zł do 3380 zł,
  • Grecja z 3330 zł do 3945 zł,
  • Wyspy Kanaryjskie z 3650 zł do 4209 zł.

Największy wzrost cen można zauważyć w Grecji, gdzie identyczny pobyt All Inclusive zdrożeje nawet o 616 zł. Warto wspomnieć, że kiedy wybierzemy termin podróży poza sezonem ceny również będą dużo niższe. Przejdźmy do analizy kierunków wybieranych przez osoby pozostające w Polsce na wakacje.

Gdzie i za ile jeździmy na wakacje w Polsce?

SW Research przeprowadziło wśród Polaków badania dotyczące wybieranych kierunków wakacyjnych w Polsce. Nawet bez obejrzenia wyników wielu z nas z pewnością pokusiłoby się o stwierdzenie, że najczęściej wybieranym kierunkiem jest Morze Bałtyckie. Wyniki badań potwierdzają, że przytłaczająca większość badanych wybiera wypoczynek w nadmorskich miejscowościach i jest to aż 52,6%. Na drugim miejscu znalazły się góry wskazane przez 22,3% respondentów. Niewiele mniej osób, bo 18,8% spędza wakacyjny wypoczynek na Mazurach. 11,2% ankietowanych wybiera inne polskie miasta. Z kolei 5,6% turystów będzie wypoczywało nad jeziorem.

Ceny wyjazdów wakacyjnych nad morze mogą się wahać nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych za dokładnie tę samą liczbę osób. Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy kilku gwiazdkowy hotel, a może spędzimy wakacje w nadmorskim kempingu.

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy–portal.pl/.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.