Gdzie znajduje się Przepaść Macochy? 7 ciekawych faktów o Jaskiniach Punkvy!

Być na Morawach i nie zobaczyć Jaskinie Punkvy? Grzechem byłoby podczas wycieczki na Morawy nie zwiedzić tego wyjątkowego zjawiska kresowego! To jedna z najbardziej znanych i interesujących atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej, położona na północy kraju południowo morawskiego. Jest to najdłuższy system jaskiń krasu morawskiego, powstały w trzewiach wapieni paleozoiku (dewonu). Kręte korytarze, majestatyczne stalagmity i stalaktyty, podziemna rzeka i przepaść Macochy to w “trzech” słowach, po prostu – zapiera dech w piersiach. 

Rzeka Punkva

Wzdłuż jaskiń przepływa rzeka Punkwa, od której wzięła się nazwa tego miejsca. Dziś zasila dwa pobliskie jeziora. Największą atrakcją turystycznych wycieczek po jaskiniach jest 450-metrowy rejs motorówkami podziemną rzeką Punkwą, która łączy dwie części kompleksu krasowego, pomiędzy którymi leży głęboka Przepaść Macochy (głębokość 138 m), powstała w wyniku naturalnego zawalenie się sufitu dużej jaskini. Za główne bogactwo kompleksu jaskiń uważa się liczne stalagmity, stalaktyty i inne rodzime formacje krasowe o najróżniejszych formach i ich nazwach osobistych.

Jaskinia warta odwiedzenia

To bardzo znane miejsce i żadna szanująca się wycieczka na Morawy nie przepuści tego punktu w swoim programie. Oto 7 podstawowych faktów o tej jaskini: 

  1. Jaskinie Punkevni należą do najczęściej odwiedzanych jaskiń w Czechach, co roku odwiedza je ponad 200 000 turystów.
  2. Uważa się, że mnich L. Schopper jako pierwszy dotarł na dno zapadliska Macochy w 1723 r., rozpoczynając konkurs wśród speleologów na prowadzenie badań penetracji jaskiń i rozpoczynając eksplorację jam krasowych Morawskiego Krasu. 
  3. Pływanie łódką po jaskini rozpoczęło się w 1920 roku.
  4. Całkowita długość trasy turystycznej wynosi 1 km 250 m, a czas zwiedzania Jaskiń Punkevny trwa około 1 godziny. Średnia temperatura wynosi 7-8 stopni.
  5. Jednym z najpiękniejszych stalagmitów  jaskini jest Anioł. Na przestrzeni wieków wapień przybierał postać anioła ze smutnie opadającymi skrzydłami. Uważa się, że zmęczony lataniem nad ziemią znalazł tu swój dom.
  6. Na szczególną uwagę zasługują dwie sale: Sala Frontowa i Sala Masaryka, której nadano imię pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej.
  7. Kopuła Masaryka, którą można zobaczyć w jaskini, uważana jest za jedną z najpiękniejszych sal jaskiniowych w całym Morawskim Krasie.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.