“Las śmierci” – ścieżka dydaktyczna

Jeżdżąc rowerem po okolicach Bielska-Białej, czasami można trafić w miejsca, o których istnieniu nie miało się pojęcia. Tak się właśnie stało w ostatnią sobotę (19.05.2018), kiedy natrafiłam na obszar zwany “lasem śmierci”. Teren miejscowości Jaworze jest szczególny ze względu na swoje niezwykłe walory przyrodnicze, a także możliwości spędzenia czasu w sposób wyjątkowy. Tutaj biegną szlaki turystyczne prowadzące w Beskid Śląski. Turysta pieszy, rowerzysta i niedzielny spacerowicz zawsze znajdzie coś dla siebie.

Ścieżka dydaktyczna i miejsce ochrony płazów

„Las śmierci” to miejsce szczególne, biegnie tutaj ścieżka dydaktyczna. Z przyjemnością wybrałam się na wycieczkę, by poznać teren, w tym również miejsca ochrony kumaka i traszki. Niestety pozytywne wrażenia zepsuł potok, który stał się miejscem wyrzucania śmieci. „Okazała” opona, zardzewiała beczka, butla na gaz i inne pozostałości cywilizacji z pewnością nie powinny się tutaj znaleźć.

Warto zadbać o porządek

Las zasługuje na to, by stać się bezpiecznym domem dla płazów, dlatego władze Jaworza tworząc ścieżki dydaktyczne powinny szczególnie dbać o tego typu przestrzenie. Teren jest szczególny. Wrócę tutaj za jakiś czas i mam nadzieję, że zastanę potok w innym, dużo lepszym stanie – godnym nazwania go miejscem ochrony traszki i kumaka.

Monika Pawlak

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.