Zabytkowa Huta Franciszka w miejscowości Podbiel

Mimo zmęczenia po „spacerze” szlakami Tatr Niżnych, wciąż zachował się w nas zapas sił na zwiedzenie ciekawych miejsc w okolicy. Jadąc samochodem z Zuberca przez Rohacze (sk. Roháče) do Podbieli (sk. Podbiel) mija się pozostałości Huty Franciszka (sk. Františkova huta). Uwaga: żeby dostać się do pozostałości murów huty, trzeba niestety wejść na pole usiane krowimi „minami” i skutecznie je omijać 😉

Nierentowna Huta Franciszka

Huta Franciszka została wybudowana w latach 1836-1838 na terenie przeznaczonym na potrzeby przemysłu hutniczego oraz górniczego. Kopalnie dostarczały rudę do wytopu żelaza, jednak nie było ono dobrej jakości, dlatego huta podupadała, aż definitywnie zamknięto ją w 1863 roku.

To co pozostało

Obecnie można podziwiać tylko resztki obiektu, mimo to prezentują się dość okazale na tle pobliskich górskich szczytów. Składają się na nie część wielkiego pieca oraz kanały dopływowe i odpływowe, a także pozostałości pomieszczeń produkcyjnych.

Nie tylko huta

Ciekawostką jest fakt, że w sierpniu, w ramach Dni Kolejarstwa, odbywają się tutaj pokazy wytopów rudy żelaza technologią z okresu funkcjonowania huty. Oprócz tego w pobliżu huty można wynająć czołg i wraz z opiekunem podczas przejażdżki około 3-kolometrową trasą poczuć się jak prawdziwy czołgista!

Monika Pawlak

Źródło: Vydavateľstvo Dajama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.