Błatnia niczym Rzym!

Błatnia, Błotny, Góra Błotna (917 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim może i nie jest zbyt wysokim szczytem, ale za to bardzo widokowym, gdzie turyści uwielbiają przebywać i zachwycać się okolicą. Błatnia, można stwierdzić, że jest jak Rzym – wszystkie szlaki tutaj prowadzą 😉

Błatnia od strony Jaworza Nałęża

Górki Wielkie – Szpotawice są rejonem, z którego można przez las dostać się do Jaworza Nałęża. Skupiając się na niebieskim szlaku na Błatnią, który stąd prowadzi i częściowo łączy się z zielonym szlakiem w okolicach Zebrzydki (578 m n.p.m.) jest całkowicie zalesiony. Z czasem stopniowo ukazuje się krajobraz po stronie północnej i przy dobrej pogodzie widać np. Jezioro Goczałkowickie, zwane śląskim morzem. Następnie w okolicach Łazka (713 m n.p.m.) oba szlaki docierają do szlaku czerwonego, który prowadzi z Jaworza Nałęża. Kolejno po drodze szlak prowadzi przez Czupel (736 m npm), Małą Cisową (829 m n.p.m.) i Wielką Cisową (878 m n.p.m.).

kapliczka

Miejsca z historią w tle

W okolicach Wielkiej Cisowej już na starych austriackich mapach sprzed trzystu lat zaznaczone były zabudowania, więc prawdopodobnie teren ten zamieszkiwali osadnicy (Wołosi), którzy wypasali tutaj owce. W dzisiejszych czasach stoi tu kilka drewnianych domów i Ranczo, gdzie można się posilić, odpocząć i dobrze wyspać. Do Rancza zmierza także szlak szklany z Jaworza Nałęża, szlak harcerski oraz szlak zielony z Brennej Centrum. Na tym szlaku stoją dwie kamienne kapliczki, jednak brak daty, kiedy powstały. Tutaj także już niedaleko Rancza stoi pomnik ku czci partyzantów z oddziału Bartka, którzy 13 maja 1946 roku stoczyli na Błatniej krwawą bitwę z funkcjonariuszami MO. Swoje życie zakończył wtedy jeden z partyzantów Edek (Edward Biesok), o czym piszemy m.in. TUTAJ i jego mogiła jest nieco oddalona od pomnika. Obecnie grób jest tylko symboliczny, gdyż szczątki żołnierza NSZ zostały przeniesione kilka lat temu do rodzinnych Mazańcowic w gminie Jasienica. Na pomniku przez wiele lat była tablica z upamiętnieniem milicjantów, którzy brali udział w bitwie z ”bandytami” Bartka Henryka Flamego. Zawsze trzeba pamiętać o tym miejscu…

szlak
Blisko Rancza

Widok z schroniska na Błatniej

Powyżej Rancza znajduje się schronisko PTTK na Błatniej (892 m n.p.m.), które po zniszczeniach w trakcie II wojny światowej zostało odbudowane. Pierwsze schronisko powstało między 1925, a 1926 rokiem i zostało wybudowane przez Niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody ”Naturfreunde” z Aleksandrowic (obecna dzielnica Bielska-Białej). W trakcie wojny funkcjonowały w nim koszary wojsk Wehrmachtu. Z okien schroniska, w kierunku zachodnim przy dobrej widoczności widać m.in. Czantorię i inne odległe szczyty w Beskidzie Śląskim oraz Beskidzie Śląsko-Morawskim.

Komendant Richter

heinrich
Heinrich Richter

Pod schroniskiem PTTK łączą się szlaki prowadzone z Klimczoka i Szyndzielni. Żółty szlak prowadzi z Jaworza Nałęża przełęcz (siodło) pod Przykrą (801 m n.p.m.). Na tym szlaku powyżej przełęczy stoi charakterystyczny stoi stary, drewniany domek. Na żółtym szlaku do Jaworza Górnego znajduje się pamiątkowe miejsce, gdzie zmarł turysta. Stoi tutaj kamień z wyrytym napisem RICHTER 5.06.1921. Heinrich Richter był komendantem Straży Pożarnej w Bielsku od 24 stycznia 1902 roku do 5 czerwca 1921 roku.

Szlaki do Bielska-Białej i Jaworza

Z przełęczy pod Przykrą biegnie jeszcze niebieski szlak w kierunku Bielska-Białej Wapienicy, gdzie znajduje się zapora (otwarta w 1932 roku przez samego prezydenta Ignacego Mościckiego, jeden z najnowocześniejszych obiektów w ówczesnej Europie). Jest on bardzo popularny dla mieszkańców Bielska-Białej. Z siodła biegnie przez Przykrą (818 m n.p.m), Wysokie (756 m n.p.m.) – tutaj znajduje się opisywany przez nas leśny kościół ewangelików, Kopany (690 m n.p.m.) i Palenicę (688 m n.p.m.), gdzie odkryto zespół kamiennych kopców, mieściło się tutaj miejsce kultu związanego z ogniem lub warownia.

Bardzo popularnym miejscem jest sam szczyt Błatniej, gdzie można podziwiać rozległą panoramę. Widać stąd spory kawałek Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, częściowo Małopolskę, Bielsko-Białą oraz pasmo Skrzycznego (1257 m n.p.m.) i Baraniej Góry (1220 m n.p.m.).

Podsumowanie

Błatnia jest miejscem, które warto odwiedzić w każdej porze roku. W schronisku oraz w Ranczu można odpocząć, zjeść i się napić. W obu miejscach serwowane są sprawdzone potrawy, które słyną wśród turystów. Niesamowity kawałek beskidzkiej wędrówki każdy zapamięta, kto wybierze się w te rejony. Piękno beskidzkich lasów, zwierzyna, roślinność oraz grzyby z przyciągają wielu strudzonych życiem turystów, którzy chcą, choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków.

Monika Pawlak

43-300 Bielsko-Biała, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.