6 zasad bezpiecznego wędrowania zimą po górach

Biały puch delikatnie skrzypiący pod nogami, ośnieżone wierzchołki gór na horyzoncie i poczucie niczym nieskrępowanej wolności – zima w górach potrafi być naprawdę magiczna. Przekonało się już o tym wielu miłośników pieszych wycieczek, których grono stale się powiększa. Należy jednak mieć świadomość, że taka wyprawa wymusza na nas odpowiednie przygotowanie. Takie rzeczy, jak ciepła odzież (np. kurtki puchowe) czy plecak z prowiantem, to nie wszystko. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się zimą na górski szlak?

1. Wybór odpowiedniej trasy

Zima w górach bywa nieprzewidywalna. Bez względu na to, w jakiej partii gór jesteśmy, możemy spodziewać się nagłych załamań pogody, przysypania szlaku czy osunięć śniegu. To oczywiście, nomen omen, dopiero wierzchołek góry lodowej. Sytuacje te stwarzają czasami bezpośrednie zagrożenie, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie wyprawy. Nie ryzykujmy – jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wybrać optymalną trasę, poprośmy o pomoc. W większości podgórskich miejscowości znajdziemy wykwalifikowanych przewodników, którzy znają góry jak własną kieszeń. Pokonywanie kolejnych kilometrów w towarzystwie jednego z nich będzie zdecydowanie bezpieczniejsze.

2. Przygotowanie do wyprawy

Pamiętajmy, by mierzyć siły na zamiary. Mało wymagająca wycieczka po niskich partiach gór może sprawić, że poczujemy się zbyt pewni swoich umiejętności. Wyruszenie na szlak w wysokich górach będzie jednak wymagało od nas przygotowania dwuetapowego:

  • Przygotowanie praktyczne – przede wszystkim nabranie odpowiedniego doświadczenia poprzez przejście kilku krótszych i mniej skomplikowanych szlaków. Niezwykle istotne jest również przygotowanie fizyczne i dobra kondycja, dzięki której poradzimy sobie z większą łatwością w niesprzyjających warunkach terenowych i pogodowych.
  • Przygotowanie teoretyczne – to z kolei wiąże się z zasięgnięciem opinii i porady osób, którzy w temacie zimowych wycieczek po górach mają do powiedzenia więcej niż my. Szukajmy wartościowych informacji w sprawdzonych źródłach, np. na specjalistycznych forach i w profesjonalnych przewodnikach.

Wilgoć, śnieg i oblodzone podłoże sprawiają, że zdecydowanie szybciej się męczymy, a tempo chodzenia zauważalnie spada. Weźmy to pod uwagę, przygotowując się do wycieczki, nie zapominając jednocześnie o porze dnia – zimą dzień jest krótszy (raptem 8 godzin światła słonecznego!), a noce mogą nas zaskoczyć ochłodzeniem i mgłami oraz znacznym ograniczeniem widoczności. Upewnijmy się więc, że zdążymy zejść ze szlaku przynajmniej pół godziny przed zapadnięciem zmroku. Zawsze też miejmy ze sobą czołówkę z zapasem baterii.

Trekking w górach zimą
Trekking w górach zimą

3. Sprawdzenie komunikatów pogodowych

Lawina – to najczęstsze skojarzenie, gdy mowa o niebezpieczeństwach, czyhających na spragnionych wrażeń trekkingowców w zimowych górskich warunkach. Dotyczy to zarówno osób zapuszczających się w okolice szczytów, jak i tych znajdujących się u podnóża gór i w dolinach. W przypadku wyższych gór i terenów lawinowych zawsze należy sprawdzić aktualny poziom zagrożenia lawinowego przed wyruszeniem na szlak – zrobimy to na stronie internetowej GOPR-u. Pamiętajmy, że powyżej poziomu III zalecane jest skorzystanie z usług profesjonalnego przewodnika wysokogórskiego, natomiast poziom IV i wyższy informują nas, że wyjście w góry może wiązać się ze zbyt dużym ryzykiem i lepiej go zaniechać. Pamiętajmy jednak, że nawet II stopień zagrożenia lawinowego może okazać się groźny. Bardzo dobrym pomysłem będzie skorzystanie z kilkudniowego profesjonalnego kursu lawinowego.

Zawsze, bez względu na wysokość gór, przed wyruszeniem na szlak należy sprawdzić też prognozy pogody.

4. Odpowiedni ubiór

Zimowa aura w górach to nie tylko bajkowy klimat i piękne krajobrazy, przykryte warstwą białego puchu – to także trudne warunki pogodowe. Ostry mróz, zawieje śnieżne, a także grube warstwy śniegu i lodu wymagają odzieży przystosowanej do zadań specjalnych. Do najpotrzebniejszych rzeczy zaliczają się:

  • Kurtki, szczególnie polecane kurtki puchowe – kurtka to (z oczywistych względów) podstawa wyposażenia na szlaku. Puchówki mają tę przewagę, iż charakteryzują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi i w przeciwieństwie do zwykłych kurtek z wypełnieniem syntetycznym zapewniają komfort termiczny od razu po założeniu.
  • Druga warstwa odzieży, która wraz z kurtką zagwarantuje ochronę przed wiatrem i zimnem. Zawsze warto mieć przy sobie drugi polar lub bluzę, na wypadek przemoczenia lub przepocenia.
  • Spodnie – najbardziej rozsądnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność pogody w górach, będzie wyposażenie się w wodoodporne i wiatroszczelne spodnie trekkingowe.
  • Buty – najlepiej takie, które nie przepuszczają wody, o solidnej cholewce i antypoślizgowej podeszwie.
  • Rękawiczki, szalik, czapka na uszy/kominiarka.
  • Gogle narciarskie lub okulary przeciwsłoneczne – przydadzą się w słoneczny dzień; światło odbijane od białej powierzchni śniegu jest niezwykle intensywne i wręcz oślepiające, co może znacznie utrudniać poruszanie się. W słoneczny dzień koniecznym będzie też zaopatrzenie się w zimowy krem ochronny z wysokim filtrem.
  • Akcesoria specjalistyczne, takie jak raki i raczki, które ułatwiają poruszanie się po oblodzonym terenie.

Nie zapominajmy o wyposażeniu uzupełniającym, takim jak koc termiczny, latarka czy apteczka. Ten pierwszy pozwoli nam się ogrzać w trakcie przerwy na szlaku lub podczas oczekiwania na pomoc w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Latarka z kolei (np. czołówka) oświetli nam drogę po zmroku.

Przygotowania do trekkingu
Przygotowania do trekkingu zimą

5. Pełny plecak

Jedzenie i picie na szlaku jest równie ważne, jak pozostałe wspomniane aspekty. Spakujmy więc do plecaka prowiant na drogę, którym możemy się posilić podczas postojów, a także płyny (woda w butelce może zamarznąć, dlatego warto wziąć termos). Pod żadnym pozorem nie pijmy alkoholu, który tylko pozornie rozgrzewa – w rzeczywistości rozszerza naczynia krwionośne, doprowadzając na dłuższą metę do wychłodzenia organizmu. Przy planowaniu trasy wybierzmy taką, która przebiega obok schroniska. To idealne miejsce do odpoczynku, ogrzania się i zjedzenia ciepłego posiłku.

6. Zakupy w pajaksport.pl

Czujesz się na siłach, by ruszyć w góry zimą, ale brak Ci odpowiedniej odzieży? Zajrzyj na pajaksport.pl i wybieraj spośród najlepszych kurtek puchowych na rynku. Tylko naturalny puch jest w stanie zapewnić Ci komfort termiczny, o jakim zawsze marzyłeś/aś. Damska kurtka puchowa czy może kurtka puchowa męska? Sprawdź ofertę już teraz!

Źródło zdjęć: pajaksport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.