Skała Czarownic w Wilkowicach

Skała Czarownic to miejsce bardzo intrygujące. Formacja skalna jest obecnie łatwo dostępna, gdyż prowadzi przez nią czarny szlak turystyczny z dworca PKP Wilkowice-Bystra na Magurkę Wilkowicką (909 m n.p.m.) w Beskidzie Małym. Ten szlak powstał kilka late temu i nosi nazwę „Szlak Harnasia Rogacza”. Wejście na szlak w Wilkowicach najlepiej jest zacząć w Wilkowicach Huciska, za mostem na potoku Zimnik i skręcić w ulicę Pieczarkową. Stąd w jakieś ponad o 20 minut dotrze się do miejsca. Na północny-zachód od wspomnianej skały znajduje się kolejna formacja skalna. Skała czarownic znajduje się na wysokości około 560 m n.p.m., na stoku Groniczka (571 m n.p.m.). Poniżej skały mieści się niewielka jaskinia.

Podania i legendy związane ze skałą

Ze Skałą Czarownic wiążą się różne podania i legendy. W tym przypadku jedna z nich opiera się na kronice z 1709 roku, której autorem jest Jan Halama z Bystrej. Poniżej fragment:

„…Na początku 1709 roku przybył w okolice Bielska rozbójnik Wojciech Bulak (Bulok) ze Spytkowic (jego historia poniżej), który okradał kupców przemierzających Cysarkę (szlak kupiecki wiodący z Austrii do Krakowa i Śląska). Upodobał sobie Bramę Wilkowską (teraźniejszą ul. Żywiecką w Bielsku-Białej) oraz trakt na Zwardoń. Jako miejsce schronienia wybrał sobie skałę z małą jaskinią znajdującą się w Wilkowicach na zboczach Czupla. Związał się z dwiema znachorkami, które ponoć wyciągały informacje od swoich pacjentów o bogatych osobach w okolicy. Być może ich proceder nadal by trwał, gdyby nie ograbili Kościoła św. Michała w Wilkowicach (powstał w 1658 – wyburzony w 1900). Pod naciskiem Kościoła wzmożono poszukiwania rabusia. Przypadek sprawił, że śpiącego w jaskini rabusia zauważył młody chłopak, który wczesnym rankiem zbierał grzyby w wilkowickich lasach. Sprowadził on miejscowych parafian, którzy pojmali Wojciecha Bulaka odebrawszy mu wcześniej pistolety i nóż.

Dnia 7 października 1709 roku, w Żywcu odbyła się publiczna egzekucja. Najpierw jednak ucięto mu prawą rękę, potem udarto dwa pasy ciała i wpleciono w koło. Pomimo tego, nie wydał on swych wspólniczek, które z daleka obserwowały całe zajście. Gdy Wojciechowi odcięto mieczem głowę, znachorki szybko wróciły pod skałę, wykopały skarby i uciekły bez śladu. Miejscowi powiadali po całym zajściu, że tylko „czarownice znikają jak duchy”. Od tej pory miejsce schronienia Wojciecha i znachorek nazywa się Skałą Czarownic”.

Druga legenda

Druga z legend mówi, że skała tutaj trafiła, gdyż zrzucił ją diabeł. Powodem tego działania była budowa kościoła Św. Michała w Wilkowicach (wyburzono go w 1900 roku). Diabeł starał się zrzucić skałę, którą zabrał z pobliskiej góry Czupel. Gdy tak leciał, to został zaskoczony nadejściem świtu i utracił swoje moce i wtedy skała mu wypadła i pojawiła się w tym miejscu. Skała Czarownic bywa także nazywana Skałą Diabelską i kto wie, może właśnie z tego powodu.

Skała Czarownic
Skała Czarownic

Kolejne podanie

Jeszcze jedna historia wspomina człowieka, który w 1890 roku tutaj szedł i zobaczył dwie znachorki i chłopa oraz uciekł, gdyż odprawili tutaj jakieś rytuały. Powiedział to wszystko w miejscowej gospodzie w Wilkowicach. Gdy poszli tam inni, już nikogo nie było. W tym aspekcie wysnuto teorię, że to te czarownice wyryły na skale symbole. Ciężko jednak jest określić czas powstania rytów, gdyż obecna wiedza nie pozwala na określenie dokładnie powstania bloków skalnych.

Zupełnie inne poglądy na ten temat

Inne informacje dotyczące Skały Czarownic związane są z zupełnie innym tematem. Portal Regionu Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna opisuje je jako jedno z miejsc nawiedzonych w Beskidach. A Polish Paranormal TV na Youtube zrobiła nawet na ten temat materiał i to nie jeden (najnowszy film dostępny jest pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=sima5BAVuG8).

Skała Czarownic posiada także tajemnicze ryty skalne. Nie są to przypadkowe symbole i dlatego jest to bardzo intrygujący temat. Widać tutaj symbol swastyki oraz ryty naskalne w kształcie krzyża z czterema kropkami. Więcej na ten temat pisze znakomity bloger z Bielska-Białej, którego witryna jest dostępna pod tym adresem (konkretne linki prowadzą do tematu Skały Czarownic: 1 oraz 2)

Skała Czarownic - ryt
Skała Czarownic – ryt
Ryt na skale - http://halfsciencenonfiction.blogspot.com/
Ryt na skale – http://halfsciencenonfiction.blogspot.com/

Wspomniana swastyka to starożytny symbol wielu kultur, w tym Słowian. Innym znakiem wyrytym na skale jest krzyż, z którego środka, w formie małego kółka wychodzą cztery ramiona. One z kolei stopniowo się rozszerzają. Wszystko wryte jest w okrąg. Krzyż wpisany w okręgu jest charakterystyczny także dla krzyża Odyna, tzw. krzyża słonecznego. Małe koło z kolei widać często wśród celtyckich rytów skalnych.

Miejsce jak widać, jest bardzo ciekawe i mistyczne.

GPS:
49.75621, 19.12644

Skała Czarownic, Kurkowa, Huciska, Wilkowice, gmina Wilkowice, powiat bielski, 43-325, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.