Kamieniołom i zespół skał w Straconce

Wszyscy powszechnie wiedzą, że w bielskiej Straconce znajdują się nieczynne kamieniołomy. Niewielu jednak wie, że w Straconce są jeszcze inne byłe kamieniołomy i to niedaleko. Nie chodzi tutaj o małe wyrobisko poniżej tych najbardziej znanych. Mowa i kamieniołomach znajdujących się powyżej źródła Albrechta, na stokach Cupla (Czupla).

Obecnie teren kamieniołomów jest nie tak duży, jak kamieniołomów, nazwijmy to z naprzeciwka. Są one jednak bardzo interesujące pod względem budowy. Trzeba dodać, że ich teren jest teraz w większości zalesiony, a w czasach jego eksploatacji zajmował powierzchnię 6-7 razy większą.

Kamieniołomy na stokach Cupla w Straconce
Kamieniołomy na stokach Cupla w Straconce

Kamieniołom i zespół skał w Straconce

Kamieniołomy mieszczą się blisko straceńskiej leśniczówki. Trzeba uważać, gdyż leżą na terenie stromym i zarośniętym. Szczególnie gdy jest ślisko nie trudno tutaj o wypadek. Na obszarze kamieniołomów znajdują się także okazałe skały. Wysoka Skała oraz Mały Mur są miejscem, gdzie nawet wytyczono drogi wspinaczkowe. Wśród tych skał znajduje się także wejście do jaskini w Straconce, odkrytej przez bielski speleoklub.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.