Dzwonnica loretańska z kaplicą w Żabnicy

Przy głównej drodze w centrum Żabnicy znajduje się drewniana loretańska dzwonnica z kapliczką. Jest jednym z wielu obiektów tego typu zachowanych na Żywiecczyźnie. Nazwa pochodzi od Matki Bożej Loretańskiej i związanego z nią kultu. Wierzono w cudowną moc dzwonków w celu zapobiegania kataklizmom takim jak burze czy powodzie. Obiekt w Żabnicy powstał z inicjatywy jezuickiego księdza w 1855 roku.

Inicjatywa budowy dzwonnicy

Trzeba powiedzieć, że lata 1850-1854 to na Żywiecczyźnie bardzo szalony czas. Szalejące burze, gradobicia i powodzie powodowały wiele zniszczeń. Mieszkańcy Dolnej Żabnicy, około 180 rodzin w tym czasie planowało nawet opuszczenie tych terenów. W 1854 roku rekolekcje prowadzili księża jezuici. W ich trakcie jeden z nich udał się do Żabnicy z posługą do chorych. Nie trafił do Górnej Żabnicy, gdyż zerwane zostały mosty na rzece. Miejsce, gdzie się zatrzymał to były „Myce” i właśnie to miejsce on poświęcił i tym samym zainicjował mieszkańców do zbudowania dzwonnicy.

Dzwonnica loretańska z kapliczką w Żabnicy
Dzwonnica loretańska z kapliczką w Żabnicy

Kolejne lata

Po czterech latach wzbogacony został o dzwon, a w 1868 roku dobudowano kaplicę z figurką Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. Mieszkańcy w każdą niedzielę spotykali się tutaj i odprawiali nieszpory niedzielne. Po jakimś czasie dzwon przypominał mieszkańcom o odprawianiu modlitwy „Anioł Pański” czy śmierci mieszkańca wioski.

Dzwonnica Loretańska, Graniczna, Duża Żabnica, Żabnica, gmina Węgierska Górka, powiat żywiecki, województwo śląskie, 34-350, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.