Nieczynne schronisko PTTK Dworzec Beskidzki w Zwardoniu

Dworzec Beskidzki to obecnie nieczynne schronisko PTTK znajdujące się w Zwardoniu, w Beskidzie Żywieckim. Obiekt usytuowany jest na wysokości około 710 m n.p.m. praktycznie na samej granicy ze Słowacją. Stąd biegnie żółty (dawniej czarny) szlak na Rachowiec, czerwony szlak na Wielką Raczę i na dworzec PKP w Zwardoniu. Budynek od lat nieczynny popadł w ruinę, jednak gdyby znalazł się inwestor, to z pewnością dałoby się go jeszcze przywrócić do dawnej świetności.

Początki historii schroniska

Schronisko powstało przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1930 rok). Następnie w 1931 roku bielski oddział PTT zakupił działkę i rozpoczęła się budowa, która trwała do końca 1932. Oficjalne otwarcie schroniska miało miejsce 6 stycznia 1934 roku. W tym dniu zorganizowano pokaz skoków narciarskich. 22 lutego 1934 Babiogórski Oddział PTT przekazał obiekt Oddziałowi z Bielska. W 1937 roku do budynku doprowadzono prąd oraz zbudowano drogę dojazdową.

Od okupacji do teraz

Podczas wojny obiektem zarządzało narodowo-socjalistyczna organizacja pracy N.S. Gemeinschaft „Kraft durch Freude”, ale w 1940 roku przekazano schronisko utworzonemu oddziałowi Beskidenverein z Żywca. W trakcie wojny mieściły się tutaj koszary, a pod koniec wojny zrabowano większość wyposażenia. Do 1946 roku nie użytkowano obiektu, kiedy to rozpoczęto odbudowę, która trwałą dwa lata. Następne prace remontowe prowadzono w latach 197-1972. Wtedy schronisko prosperowało bardzo dobrze i cieszyło się dużą popularnością wśród turystów. W czasach PRL nosiło imię Hanki Sawickiej. W latach 90. prowadził je Ryszard Ligocki z rodziną. Obiekt zakończył swój byt w 2010 roku.

Oferta obiektu

Schronisko PTTK Dworzec Beskidzki oferowało 68 miejsc noclegowych w pokojach od 1 do 8-osobowych. Restauracja mogła pomieścić 75 osób. W budynku można było skorzystać z bufetu, parkingu, przechowalni nart i rowerów oraz placu z grillem. Wokół schroniska znajdują się liczne wyciągi narciarskie: Beskid, Mały Rachowiec, Skalanka oraz Rachowiec, a także wyciągi po stronie słowackiej. Około 200 metrów od schroniska działało także całoroczne przejście graniczne Zwardoń – Skalite Serafinov.

Byłe Schronisko "Dworzec Beskidzki", 43, Zwardoń, gmina Rajcza, powiat żywiecki, województwo śląskie, 34-373, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.