Rowery szosowe najczęściej kojarzone są z wyścigami kolarskimi lub amatorami kolarstwa, ubranymi w obcisłe stroje. Rzadko kto wie, że rowery szosowe mogą być z powodzeniem używane w życiu codziennym, nie tylko przez zapalonych miłośników dwóch kółek, który z pasją pokonują na dwukołowcach świat!
Rowery szosowe – charakterystyka
Rowery szosowe przeznaczone są głównie do sportowej jazdy po asfalcie i innych powierzchniach płaskich. Bardzo lekki, raczej sztywny i pozbawiony amortyzacji. W porównaniu z innymi rodzajami rowerów przypomina wersję sauté. Jego konstrukcja, a także pozycja przyjmowana w trakcie jazdy wpływa korzystnie na aerodynamikę i jak najmniejszy opór powietrza. Cel? Prędkość!
Największym problemem jazdy na rowerze szosowym mogą być różnego rodzaju nierówności. Ten demon prędkości i król szos zdecydowanie nie poradzi sobie na wszelkiego rodzaju nierównościach, krawężnikach i wybojach. Rower szosowy jest idealnym sprzętem dla osób lubiących mknąć ze stosunkowo dużą prędkością po równych asfaltowych drogach. Będzie idealny na długie wypady, zwiedzane czy dalekie podróże.
Czy szosówka to rower do miasta?
Czy zastanawialiście się kiedyś jak rowery mogą uratować świat lub nad tym o ile mniej zanieczyszczeń byłoby nad miastami gdyby połowa użytkowników aut przesiadła się na rowery? Rowery w miastach to nie tylko sposób na ominięcie korków, ale też indywidualny wkład każdego mieszkańca w ochronę środowiska. Rowery szosowe idealnie nadają się do miasta dla osób, które dojeżdżają do pracy, na uczelnię czy po prostu chcą je zwiedzić. Mnogość gładkich asfaltowych ulic i ścieżek rowerowych sprzyja! Należy uważać jedynie na krawężniki, podjazdy czy różnego rodzaju uszkodzenia dróg. Korzyść poruszania się rowerem szosowym w mieście? Prędkość! Możesz znacznie szybciej, niż rowerem miejskim czy górskim, dojechać w docelowe miejsce.
Akcesoria do rowerów szosowych
Rowery szosowe to minimalizm, szyk i prędkość. Nie ma mowy o nadmiernej ilości akcesoriów. Dobrej jakości materiały, przerzutki, hamulce i lekka rama. Czyli totalne minimum, by ograniczyć opór. Ze względu na idealnie wyważony środek ciężkości i lekką karbonową ramę, nie zalecane jest zakładanie bagażników. Jeśli już musisz coś przetransportować i przemieścić się z punku A do B najlepiej skorzystaj z plecaka lub torby.
Istnieje jeszcze jedna rzecz związana poniekąd z komfortem jazdy na rowerze– strój. Jeśli jesteś, lub marzysz aby zostać rowerzystą na rowerze szosowym odwiedź sklep rowerowy i zakup odzież przeznaczoną do jazdy na rowerze. Rowery szosowe nie mają lekkiego siodełka, błotników i wszystkiego co sprzyja „kierowcy”. Spodenki rowerowe z wkładką, bluza lub koszulka rowerowa z dłuższym tyłem, kask i koniecznie okulary będą Twoimi sprzymierzeńcami w trakcie długich wypraw rowerowych.
Rower szosowy, którym zwiedzisz Polskę!
Posiadając rower szosowy idealny na długie wyprawy, aż żal nie skorzystać i nie zabrać go ze sobą np. na wakacje. Wystarczy sprawdzić gdzie na rowery w Polsce warto się wybrać i zwiedzać nasz malowniczy kraj.
Jeśli takie wypady krążą Ci po głowie warto zaopatrzyć się w bagażnik samochodowy, którym bezpiecznie przewieziesz sprzęt. Jaki bagażnik na rowery szosowe będzie najlepszy? Ze względu na ich lekką konstrukcję najodpowiedniejszy będzie bagażnik z uchwytami na widelec. Dzięki niemu można przewozić wszystkie rowery, które nie mogą być mocowane za ramę.
Naszą pasją są podróże i szeroko rozumiana turystyka. Interesują nas nie tylko powszechne atrakcje, ale także mniej znane miejsca. Opuszczone budynki, stare dworce kolejowe, ruiny zamków, skanseny, nieznane szlaki górskie, ciekawe historie miejsc i ludzi, wykopaliska archeologiczne, muzea, przyroda, przepisy kulinarne naszych regionalnych babć itp. Wszędzie gdzie byliśmy będziemy opisywać i relacjonować dając Wam inspirację i praktyczne porady.
TRAVELSeries.pl – piękno świata jest na wyciągnięcie ręki!