Kolombo – miasto, w którym zatrzymał się czas

Kraje Dalekiego Wschodu kryją wiele tajemnic i ciekawych atrakcji turystycznych, które rozbudzają wyobraźnię Europejczyków od wieków. Egzotyczne podróże do Azji niekiedy przenoszą turystów w czasie.

Tytułem przykładu można wskazać choćby miasto Kolombo – stolicę Sri Lanki, a zarazem największe miasto Cejlonu. W średniowieczu było ono znane jako Kalantota. Obecnie jest to najważniejszy ośrodek gospodarki i turystyki. Ze względu na niepowtarzalny urok i szereg atrakcji turystycznych cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

Multikulturowa stolica

Kolombo jest obecnie zamieszkiwane głównie przez Murów, Syngalezów i Tamilów. Mniejsze grupy etniczne tworzą Malajowie, Chińczycy oraz Holendrzy i Portugalczycy. Zróżnicowana etnicznie i kulturowo społeczność nadaje multikulturowy charakter temu miastu. Dość duża różnorodność jest w dużej mierze zwierciadłem historii Kolombo. W ósmym wieku powstała tam arabska osada handlowa. Na początku XVI wieku do miasta przybyli Portugalczycy. Niespełna półtora wieku później osada została przejęta przez Holendrów.

Kolombo - stolica Sri Lanki
Kolombo – stolica Sri Lanki

Powrót do epoki kolonializmu

Turyści, którzy mieli już okazję zwiedzić Kolombo zapewne nie ominęli fortów, Muzeum okresu holenderskiego i Muzeum Narodowego. Są to główne atrakcje turystyczne przenoszące turystów w czasie. Fort to pozostałość umocnień z epoki kolonializmu. Pierwsze z wymienionych muzeów mieści się w siedemnastowiecznym budynku, który pierwotnie pełnił rolę siedziby gubernatora. Bogate zbiory obejmują głównie narzędzia codziennego użytku i wyjątkowe meble. Muzeum Narodowe posiada nieco bardziej zróżnicowane eksponaty, ponieważ można tam zobaczyć przedmioty pochodzące z różnych epok – m.in. insygnia władców Sri  Lanki i reprodukcje XIX – wiecznych obrazów.

Kolombo - stolica Sri Lanki
Kolombo – stolica Sri Lanki

Buddyzm, hinduizm i islam

W Kolombo znajdują się nie tylko świątynie buddyjskie, ale również hinduistyczne i muzułmańskie. Pochodzą one z różnych epok historycznych, co również wpływa na postrzeganie Kolombo, jako miasta, w którym zatrzymał się czas. W świątynie Kelaniya Raja maha Vihara znajdującej się około 7 km od fortów można zobaczyć posąg leżącego Buddy. Z kolei Gangaramaya słynie z posągu Buddy fluoryzującego na pomarańczowo. Zabytkiem XX – wiecznym jest zaś Seema Malaka – kompleks budynków sakralnych rozmieszczonych na trzech platformach nad jeziorem Baira. Warte zobaczenia są też największa świątynia hinduistyczna stolicy Sri Lanki – Sri Shiva Subramaniam Swami oraz meczet Dżami – ul – Alfar przypominający pałac z baśni 1001 nocy.

Kolombo - stolica Sri Lanki
Kolombo – stolica Sri Lanki

Kolombo oferuje turystom swoistą podróż w czasie, przez różne epoki, choć trzeba przyznać, że dominuje styl kolonialny. Architektura miasta – zarówno sakralna, jak i świecka – robi imponujące wrażenie. Dodatkową zaletą jest różnorodność kultur i grup etnicznych. Możliwość poznania rozmaitych kręgów kultur sprawia, że egzotyczne podróże do Azji są takie fascynujące.

Tekst przygotowany przez portal ludzi sukcesu: lifeandmore.pl

Kolombo, Main Street, Gas Paha Junction, Fort, Kolombo, Colombo, කොළඹ දිස්ත්‍රික්කය, බස්නාහිර පළාත, 000110, Sri Lanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.