Pamiątka chrztu – obrazek, medalik, bransoletka?

Chrzest to wielkie wydarzenie w życiu rodziców i ich dziecka. Budzi ogromne emocje, umacnia rodzinę, cementuje społeczność, która wita nowo narodzonego chłopca bądź dziewczynkę. Zaproszenie na chrzest to także okazja do tego, by obdarować rodzinę i dziecko pamiątką, która – kiedy dziecko dorośnie – stanie się przypomnieniem tego dnia o ogromnej wartości nie tylko materialnej, ale także sentymentalnej czy duchowej. Jak więc wybrać odpowiednią pamiątkę chrztu?

Czym jest pamiątka chrztu?

Wymiary pamiątki chrztu dla osoby wierzącej są czymś więcej niż zwykłym przedmiotem. Tak, są to zazwyczaj medaliki, obrazki czy inna biżuteria, na przykład w formie naszyjnika z krzyżem bądź krucyfiksem, a więc rzeczy o wartości materialnej. Pamiątka chrztu to jednak także – jak wskazuje jej nazwa – pamiątka, a więc przedmiot przypominający o ważnym wydarzeniu, a także o osobie, która tę pamiątkę komuś wręczyła jak prezent.

Trzeba jednak pamiętać, że pamiątki chrztu świętego mają także ogromną wartość duchową. Przypominają o wyjątkowym wydarzeniu, włączeniu do społeczności chrześcijan, mają znaczenie religijne. Warto więc dobrze zastanowić się przed wyborem określonej pamiątki.

Pamiątka chrztu – obrazek, medalik, bransoletka?
Pamiątka chrztu – obrazek, medalik, bransoletka?

Czy ma to być obrazek, który zostanie ustawiony w specjalnym miejscu w mieszkaniu bądź domu, w pokoju dziecka lub w salonie? A może będzie to medalik, który dziecko założy, gdy dorośnie? Kolczyki, bransoletka, krzyżyk? Jak wybrać pamiątkę chrztu?

Rodzaje i znaczenie pamiątek chrztu

Pamiątki chrztu nie odnoszą się wyłącznie do tego jednostkowego wydarzenia. Konkretna forma pamiątki przypomina także o innych ważnych kwestiach w życiu chrześcijanina. Ktoś, kto decyduje się na wybór obrazka jako pamiątki, wybiera zazwyczaj wizerunek Matki Boskiej, Chrystusa czy aniołów (a raczej aniołków). Znaczenie tej pamiątki jest również religijne, przypomina o wydarzeniach z Pisma Świętego, ewokuje metafizyczną obecność Boga.

Z kolei medalik bądź krzyżyk są pamiątkami do noszenia na ciele. Pozostają niewidoczne lub dyskretnie widoczne, a ich znaczenie jest zdecydowanie bardziej intymne. Podkreśla głęboki związek osoby, która nosi medalik, z Bogiem, przypomina o jego obecności, pomaga w trudnych chwilach.

Medaliki i obrazki to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje pamiątek, ale nie jedyne. Obok nich często wybierane są bransoletki, a nawet kolczyki. Tego typu pamiątki mają mniejszą wartość religijną czy duchową, jednak nieustannie przypominają o osobie, która podarowała tego typu prezenty. Stają się więc pamiątką przede wszystkim sentymentalną i materialną. Przywołują chrzest święty, ale przede wszystkim bliską osobę, która obdarowała nowego chrześcijanina taką pamiątką chrztu.

Podczas wybierania pamiątek należy mieć więc w pamięci kilka ważnych kwestii, dostosować rodzaj pamiątki do obdarowanej rodziny, by nie była zbyt ekstrawagancka. Głęboko wierząca rodzina z pewnością doceni obrazki jako pamiątki chrztu świętego, a także medaliki z krzyżykami czy wizerunkami Matki Boskiej. W innym wypadku bransoletka czy kolczyki mogą okazać się wystarczającym, stonowanym prezentem o dużej wartości sentymentalnej.

Możliwości jest wiele, najważniejsze jest jednak to, by nie kupować pamiątek zbyt wyszukanych, oryginalnych czy niestandardowych. Lepiej wybrać pamiątkę bezpieczną niż taką, która wywoła oburzenie ze względu na swoją niestosowność, rozmiar czy wydźwięk. Zasada umiaru jest tu wyjątkowo cenna, by w przyszłości pamiątka stała się czymś więcej niż tylko zwyczajnym przedmiotem!

Współpraca: Marko.pl.

 

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.