“Nowy” kirkut z Cieszyna

Nowy cmentarz żydowski w Cieszynie powstał na początku XX wieku. W 1898 roku Gmina Żydowska nabyła grunt od Andrzeja Folwarcznego, gdyż w starym kirkucie zabrakło miejsc na pochówki. Nowy kirkut powstał powyżej starego cmentarza. Protesty mieszkańców wstrzymały prace nad nowym miejscem spoczynku Żydów. Budowa dopiero rozpoczęła się w 1906 roku, gdy władze w Wiedniu dały na nią zgodę i zakończyła się w 1907 roku.

Wizja z czasów okupacji hitlerowskiej

W czasie II wojny światowej cmentarz został zamknięty i miał tu powstać park. Do przekształcenia miejsca jednak nie doszło i kirkut przetrwał w dobrym stanie. Po wojnie marmurowe macewy były masowo wykradane w celu ponownego ich wykorzystania na nagrobki chrześcijańskie. Dewastację tę zakończono w 1974 roku definitywnym zamknięciem miejsca, które zostało w 1986 roku wpisane do rejestru zabytków.

Po zmianie ustroju w latach 90-tych ubiegłego wieku dzięki wsparciu amerykańskiego Żyda z Minneapolis, Edwarda J. Phillipsa i miejscowego ewangelika, który zamieszkał w Kalifornii, Tadeusza J. Dordy teren cmentarza został uporządkowany i powstała brama wejściowa. Niestety nie udało się wyremontować domu przedpogrzebowego, który pozostawiono w stanie jaki dotrwał do tego czasu.

Monika Pawlak

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.