Historia kościoła w Bestwinie

Tym razem trafiłem do Bestwiny, co nie było planowane akurat tego dnia. Jadąc samochodem znalazłem się poza Bielskiem-Białą i w ten oto sposób znalazłem się w miejscowym kościele. Miałem już okazje kiedyś tutaj być podczas ślubu, jednak z wiadomych przyczyn nie wypadało poruszać się w środku z aparatem. Teraz udało się to zrealizować w ostatnią niedzielę. Miałem także szczęście, że msza się skończyła i kościół był otwarty.

Początki bestwińskiej świątyni

Jak się przypuszcza początki Parafii Bestwińskiej sięgają około 1100 roku, jednak nie jest to udokumentowane. Znajdujący się w Bibliotece Watykańskiej dokument „Liber rationis decinae sexennalis” z 1326 roku podaje, że proboszczem był tutaj Theodoricus. Kościół był wtedy drewniany. Zmieniło się to dopiero w 1575 roku, a w 1632 roku kościół dostał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nie zmieniło się to do czasów obecnych.

W kościele znajdowały się organy z 1844 roku i pełniły swoją funkcję do 2000 roku, jednak naprawy nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. W 2010 roku Parafia weszła w posiadanie nowych organów, które przywieziono z Passau, kaplicy seminaryjnej i powstały one w 1856 roku. W tym samym roku do kościoła wrócił zabytkowy dzwon z 1504 roku, kiedy to właścicielem Bestwiny był kasztelan Jan Myszkowski. Było to ważne wydarzenie, gdyż nie było go 69 lat i ocalał on od przetopienia w Veddel pod Hamburgiem, po wywiezieniu go przez Niemców na mocy rozkazu Hermanna Göringa. Tylko przypadek sprawił, że ocalał, wisząc po wojnie na jednym z bawarskich kościołów. Dzwon Król Chwały to 600-kilogramowa duma kościoła, która posiada inskrypcję: „O Królu Chwały, przybądź z pokojem”.

Habsburgowie i Stanisław Myszkowski

Ciekawostka kościoła jest fakt, że za ołtarzem mieszczą się płyty nagrobne wspomnianego właściciela Bestwiny, kasztelana oświęcimskiego i wojewody krakowskiego Stanisława Myszkowskiego oraz jego żony Jadwigi z rodu Tęczyńskich.

Obok świątyni znajduje się cmentarz, gdzie został pochowany Leon Karol Habsburg, syn arcyksięcia Karola Stefana i Marii Teresy Toskańskiej. Był on oficerem 11 Pułku Ułanów w wojnie polsko-ukraińskiej w 1919 roku, wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Zmarł przed II wojną światowa na gruźlicę i tak jak wszyscy miejscowi Habsburgowie został zapamiętany bardzo pozytywnie przez miejscowych mieszkańców.

Poniżej kościoła mieści się także muzeum księdza Zygmunta Bubaka oraz galeria i kawiarenka. Jest to miejsce, które odwiedzimy i przekażemy tutaj informacje.

Tomek

43-512 Bestwina, Polska

źródła:

[1] http://www.bestwina.bielsko.opoka.org.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.