Most czterech pancernych i psa

W 1970 roku kręcono kolejny odcinek popularnego także dzisiaj serialu “Czterej Pancerni i pies”. Szesnasty odcinek o przygodach dzielnych żołnierzy z Rudego 102 pod tytułem “Daleki Patrol” pokazuje akcję działań wojska zbliżającego się do Berlina. Sceny do tego odcinka kręcono na Żuławach, dokładnie w Sztutowie na XIX-wiecznym moście zwodzonym na Wiśle Królewieckiej. Mostu bronili ss-mani, który był zaminowany. Tylko dzięki śmiałej akcji Janka Kosa został on zdobyty, gdyż obezwładnił on niemieckich żołnierzy.

Ekipa filmowa w Sztutowie

Wśród mieszkańców kręcenie tutaj odcinka kultowego serialu było niecodziennym przeżyciem, dlatego do dziś jest to miło wspominana opowieść z tamtego okresu. Most jest nieoficjalnie znany tutaj wszystkim, jako “most czterech pancernych i psa”. Nawet przewodniki tak go nazywają.

Inne sceny tego odcinka także kręcone były w Sztutowie. Po pokonaniu stalowego mostu pancerni zdobywają obóz koncentracyjny i uwalniają więźniów. Te sceny zostały nakręcone w Muzuem Stutthof (słynna scena gdy czołg tratuje obozową “bramę śmierci”).

Obecnie miejsce służy wędkarzom i znajdują się tutaj wypożyczalnie rowerków wodnych, kajaków, łodzi, skuterów wodnych i żaglówek.

Monika

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.