Drewniany kościół w Łące

Na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie śląskim w pętli pszczyńskiej znajduje się kościół św. Mikołaja w Łące (niem. Lonkau). O takim obiekcie na tym terenie wzmiankowano już w 1449 roku. W czasach reformacji świątynię przejęli protestanci, którzy byli w niej od 1570 do 1628 roku. Następnie w 1639 roku znalazł się on ponownie w rękach katolików.

Obecny kształt kościoła

Pożar zdławił obiekt w 1658 roku i został on odbudowany dwa lata później. Na przełomie dziejów kilka razy kościół był przekształcany, m.in. został przedłużony, przez co utracił wiele pierwotnych cech zabytkowych. Kościół posiada konstrukcję zrębową i jest podmurowany. Jest orientowany, czyli część prezbiterialna, gdzie mieści się ołtarz główny, skierowana jest ku wschodowi (łac. oriens – „wschód”). To właśnie z tej strony ma nadejść Jezus Chrystus podczas drugiego przyjścia na świat (Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego Mt 24,27).

laka3
wnętrze kościoła

Świątynia posiada barokowe i późnobarokowe wnętrze z kilkoma naczyniami liturgicznymi i krucyfiksami z XVIII wieku. Zakrystia i murowana kaplica posiadają osobne dachy pulpitowe kryte gontem. Kościół nie posiada wieży. Osobno stoi drewniana dzwonnica. Przy kościele mieści się cmentarz. Będąc tutaj, warto także odwiedzić sąsiednią Wisłę Małą z drewnianym kościołem pw. św. Jakuba Starszego Apostoła.

Monika

Kościół pw. Świętego Mikołaja, Łąka, województwo śląskie, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.