Zrujnowany dwór Rosta

Niedaleko potoku Krzywa na ulicy Ceramicznej w Komorowicach, obecnej dzielnicy Bielska-Białej znajduje się ruina dworku. Mieszkał w nim bielski architekt i przedsiębiorca Emanuel Rost junior. Budynek nazywany jest “Dworem Rosta”, a pobliski park, “Parkiem Rosta”. Komorowicka część dzielnicy Obszary, znajdująca się w pobliżu dawnej cegielni nazywana jest “Osiedlem Rosta”. Dzisiaj cały zespół pałacowo-parkowy woła o pomstę do nieba. Jak można było dopuścić do takiego stanu?! A mogła to być perełka w tej części miasta.

Dwór Rosta i Park Rosta

Dwór powstał pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Na tym terenie znajdowało się kiedyś kółko rolnicze. Emanuel Rost pochodził ze słynnej rodziny architektów. Dziadek i pradziadek byli autorami wielu budynków Bielska-Białej i innych miejscowości. Można tutaj wymienić bielski ratusz, willę Edwarda Zipsera, kościół NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach (obecnie Czechowice-Dziedzice), wieżę zamku Sułkowskich, kościół Jana Chrzciciela w Komorowicach Krakowskich, pałacyk Rosta (obecnie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka) czy dwór w Lipniku.

Słynny dla miasta architekt

Emanuel Rost junior
Emanuel Rost junior

Emanuel Rost junior urodził się w Łodygowicach 30 sierpnia 1848 roku i ochrzczony został jako Emanuel Franciszek i był z pochodzenia Austriakiem. Był najstarszym z synów Emanuela seniora i Marii z domu Hausler. Uczęszczał do katolickiej szkoły miejskiej w Białej i szkoły realnej (średniej) w Bielsku. Studiował w niemieckim Karlsruhe. Założył firmę jeszcze przed przejęciem spuścizny ojca. W tym czasie wybudował wiele kamienic w Białej i pracował przy przebudowie kościoła Opatrzności Bożej. Do jego projektów należy m.in. słynna kamienica “Pod Żabami” znajdująca się obok placu Wojska Polskiego oraz Gimnazjum Polskie TSL w Białej.

Na jego firmę składało się wiele fabryk, jak cegielnia parowa w Komorowicach, skład materiałów budowlanych oraz tartak. Emanuel junior był członkiem Beskidenverein oraz zasiadał także w radzie miejskiej, podobnie jak jego ojciec. Jego żoną była Hermine Giżycka pochodząca także z Łodygowic. Mieli siódemkę dzieci.

Monika Pawlak

źródła:

[1] księgi metrykalne z parafii w Łodygowicach, Čimelicach, Všeradicach, Pradze, Medvedicach i Lhocie
[2] Anna Bojanowicz-Pollak (red.) – „Pałacyk Rosta. Intrygujące piękno detali”; Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, 2012, s. 10–11. ISBN 978-83-60136-52-2.
[3] Alan Jakman: http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/38054/to-oni-zaprojektowali-bielsko-biala-pasjonujaca-historia-rostow [stan: 31.10.2018]
[4] zdjęcie grobu rodziny Rostów i zdjęcie Emanuela Rosta juniora: wikipedia
[5] Jerzy Polak: Cmentarz rzymskokatolicki w Białej. Księga Zasłużonych. Bielsko-Biała: Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej; Wydział Kultury i Sztuki; Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, 1999, s. 178–180.

travelseriesmonika

Od zawsze moją pasją była historia i jej tajemnice. Uwielbiam górskie wędrówki oraz zwiedzanie miejsc mało znanych, ale wartych uwagi.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.