X

Historia kościoła w Bestwinie

bestwina kościół19

Tym razem trafiłem do Bestwiny, co nie było planowane akurat tego dnia. Jadąc samochodem znalazłem się poza Bielskiem-Białą i w ten oto sposób znalazłem się w miejscowym kościele. Miałem już okazje kiedyś tutaj być podczas ślubu, jednak z wiadomych przyczyn nie wypadało poruszać się w środku z aparatem. Teraz udało się to zrealizować w ostatnią niedzielę. Miałem także szczęście, że msza się skończyła i kościół był otwarty.

Początki bestwińskiej świątyni

Jak się przypuszcza początki Parafii Bestwińskiej sięgają około 1100 roku, jednak nie jest to udokumentowane. Znajdujący się w Bibliotece Watykańskiej dokument „Liber rationis decinae sexennalis” z 1326 roku podaje, że proboszczem był tutaj Theodoricus. Kościół był wtedy drewniany. Zmieniło się to dopiero w 1575 roku, a w 1632 roku kościół dostał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nie zmieniło się to do czasów obecnych.

W kościele znajdowały się organy z 1844 roku i pełniły swoją funkcję do 2000 roku, jednak naprawy nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. W 2010 roku Parafia weszła w posiadanie nowych organów, które przywieziono z Passau, kaplicy seminaryjnej i powstały one w 1856 roku. W tym samym roku do kościoła wrócił zabytkowy dzwon z 1504 roku, kiedy to właścicielem Bestwiny był kasztelan Jan Myszkowski. Było to ważne wydarzenie, gdyż nie było go 69 lat i ocalał on od przetopienia w Veddel pod Hamburgiem, po wywiezieniu go przez Niemców na mocy rozkazu Hermanna Göringa. Tylko przypadek sprawił, że ocalał, wisząc po wojnie na jednym z bawarskich kościołów. Dzwon Król Chwały to 600-kilogramowa duma kościoła, która posiada inskrypcję: „O Królu Chwały, przybądź z pokojem”.

Habsburgowie i Stanisław Myszkowski

Ciekawostka kościoła jest fakt, że za ołtarzem mieszczą się płyty nagrobne wspomnianego właściciela Bestwiny, kasztelana oświęcimskiego i wojewody krakowskiego Stanisława Myszkowskiego oraz jego żony Jadwigi z rodu Tęczyńskich.

Obok świątyni znajduje się cmentarz, gdzie został pochowany Leon Karol Habsburg, syn arcyksięcia Karola Stefana i Marii Teresy Toskańskiej. Był on oficerem 11 Pułku Ułanów w wojnie polsko-ukraińskiej w 1919 roku, wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Zmarł przed II wojną światowa na gruźlicę i tak jak wszyscy miejscowi Habsburgowie został zapamiętany bardzo pozytywnie przez miejscowych mieszkańców.

Poniżej kościoła mieści się także muzeum księdza Zygmunta Bubaka oraz galeria i kawiarenka. Jest to miejsce, które odwiedzimy i przekażemy tutaj informacje.

Tomek

43-512 Bestwina, Polska

źródła:

[1] http://www.bestwina.bielsko.opoka.org.pl/

bestwina kościół1
bestwina kościół2
bestwina kościół3
bestwina kościół4
bestwina kościół5
bestwina kościół6
bestwina kościół7
bestwina kościół8
bestwina kościół9
bestwina kościół10
bestwina kościół11
bestwina kościół12
bestwina kościół13
bestwina kościół14
bestwina kościół15
bestwina kościół16
bestwina kościół17
bestwina kościół18
bestwina kościół19
bestwina kościół20
bestwina kościół21
bestwina kościół22
bestwina kościół23
bestwina kościół24
bestwina kościół25
bestwina kościół26
bestwina kościół27
Podobny post
Leave a Comment