Wypożyczenie kampera – o czym należy pamiętać?

Podróżowanie kamperem ma wiele zalet, ale nie wszystkich stać na zakup pojazdu, który będzie używany zaledwie kilka razy w roku. Z tego powodu w ostatnich latach powstało wiele wypożyczalni kamperów, które umożliwiają wynajęcie pojazdu na miejscu, jak i oferują dostarczenie go pod wskazany adres. Niestety wypożyczenie kampera od ręki, zwłaszcza w sezonie wysokim, nie zawsze jest możliwe. Jeżeli zatem planujemy urlop w miesiącach wakacyjnych, powinniśmy wcześniej dokonać rezerwacji pojazdu.

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?

Trudno jednoznacznie określić, jak kosztowny jest wynajem pojazdu tego typu. Każda wypożyczalnia kamperów ma własne ceny. Oczywiście w wielu przypadkach są one zbliżone, ale możemy spodziewać się, że im nowszy i lepiej wyposażony pojazd, tym cena wynajmu będzie wyższa. Być może w trakcie krótkich podróży po Polsce ilość udogodnień nie ma wielkiego znaczenia, jeśli jednak zamierzamy wyruszyć w daleką podróż po Europie, powinniśmy brać pod uwagę tylko te wypożyczalnie, które oferują pojazdy nowoczesne, bezawaryjne, bezpieczne, a przy tym w pełni wyposażone.

Cena wynajmu uzależniona jest również od kilku innych czynników, m.in. od tego, na jak długo wypożyczamy pojazd. Zwykle wynajem długoterminowy jest tańczy, tj. cena za dobę wypożyczania jest w takim wypadku niższa. Na atrakcyjne ceny mogą liczyć również ci, którzy wybierają się w podróż poza sezonem. Sezon obejmuje miesiące letnie, mniej więcej okres od połowy czerwca do połowy września, natomiast wypożyczanie kampera najdroższe jest w lipcu i sierpniu.

Jak przygotować się do wyjazdu kamperem?

Oprócz tego, że zarezerwujemy pojazd w wypożyczalni i otrzymamy informację, ile będzie kosztować wypożyczenie kampera w danym terminie, musimy przygotować środki na dodatkowe wydatki. Jednym z większych wydatków będzie kaucja. Co prawda są to pieniądze, które nie przepadają i zostaną nam zwrócone po podróży (zakładając, że w jej trakcie nic niepokojącego się nie wydarzy), ale kaucję opłacić trzeba. Oprócz tego zobowiązani jesteśmy do uiszczenia opłaty serwisowej (niektóre wypożyczalnie zwalniają z tego obowiązku osoby wynajmujące pojazd na więcej niż 14 dni). Usługa serwisowa obejmuje sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie go do podróży poprzez uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, płynów do toalety i wielu innych.

Inne istotne zagadnienia

Jeśli chodzi o samo przygotowanie do wyjazdu, warto wcześniej dopytać, jakie sprzęty znajdują się w pojeździe, a co ewentualnie powinniśmy zabrać ze sobą. Wcześniej musimy również zgłosić chęć wyjazdu poza granice Unii Europejskiej. Osobną kwestią jest planowanie trasy podróży. Jeżeli planujemy podróż zagraniczną, powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami ruchu drogowego, zdobyć informacje na temat ewentualnych opłat drogowych, a także sprawdzić, czy i jak często będziemy mogli urządzić postój na polu kempingowym.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.