Szyndzielna o każdej porze roku

Szyndzielnia (dawniej również Szędzielnia lub Gaciok, niem. Kamitzerplatte – od nazwy obecnej dzielnicy Bielska-Białej Kamienicy, spotykane również Kamnitzerplatte, 1030 m n.p.m.) w każdej porze roku jest miejscem urzekającym. Jest to popularny punkt wycieczek dla bielszczan i turystów z innych miast. Popularności dodaje jej kolejka linowa (kolej gondolowa Szyndzielnia), którą można wjechać na szczyt, schronisko PTTK, bliskość innych popularnych szczytów (Magura, Klimczok, Błatnia…) oraz trasy rowerowe enduro trails, z których słynie Bielsko-Biała.

Nie tylko schronisko

Bez względu na to, jaki wariant się przyjmie pobyt na Szyndzielni, jest zawsze udany. W budynku obok górnej stacji kolejki otwarto mały bufet oraz izbę pamięci dotyczącą kolejki linowej, która wozi i zwozi turystów od 1953 roku. Kolejka została zmodernizowana w latach 1994-1995 oraz w 2017 roku, a poprzednie wersje wagoników są eksponowane właśnie w tym miejscu. Schronisko na Szyndzielni jest miejscem obleganym przez turystów i dość często trudno tutaj o miejsce w głównej jadalni. Na miejscu organizowane są koncerty, można coś wybrać z bogatej karty dań, a także skorzystać z noclegów. Samo schronisko leży na granicy Bielska-Białej i Wilkowic. Obok budynku mieści się alpinarium. W zimie spod schroniska często widoczne są Tatry i Babia Góra, a gdy przejrzystość powietrza jest bardzo dobra, to z samego szczytu góry można dojrzeć nawet Pradziada (1491 m n.p.m) najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich leżący w paśmie górskim Wysokiego Jesionika w Czechach. Jest to zarazem najwyższy szczyt Górnego Śląska, Śląska Czeskiego i Moraw.

szyndzielnia8
Widok z wieży widokowej

Panorama z wieży widokowej

Wszyscy, którzy lubią podziwiać panoramy, powinni skorzystać z wieży widokowej, która mieści się obok górnej stacji kolejki i wznosi się na wysokość 18 metrów. Bilet na wieżę kosztuje 4 zł i najlepiej kupić go na górze, gdyż wtedy ma się pewność, że pogoda nie spłata figla. Z platformy widokowej rozpościera się okazały widok na Bielsko-Białą i inne miejscowości Śląska Cieszyńskiego, Żywiecczyzny i Górnego Śląska. Widok 360° pozwala na obserwowanie wielu górskich szczytów i z pewnością warto tutaj wejść. Najwięcej ludzi odwiedza Szyndzielnię w weekendy. Wszyscy, którzy nie lubią tłumów, mogą przyjść tutaj w tygodniu. Jak wspomniałem na początku, można tutaj dostać się kolejką lub na rowerze. Liczne szlaki turystyczne pozwalają zaplanować wycieczkę pieszą, która dostarczy jeszcze więcej atrakcji. Miejsce jest atrakcyjne dla ludzi w każdym wieku. Sporo piechurów przychodzi tutaj z psami.

Tomek

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.