Władysławowo – opis atrakcji

Władysławowo to miasto w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone jest nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką.

Historia Władysławowa sięga XII i XIV wieku kiedy to odnotowano miejscowość rybacką o nazwie „Wielka Wieś”- tak miasto nazywało się do 1938 roku. W 1920 roku do Wielkiej Wsi przybył generał Józef Haller, a jeden z jego oficerów postanowił kupić tam 20 hektarów ziemi. Osada ta została nazwana Hallerowem.

Atrakcje:

1. Dom Rybaka – budynek wzniesiony w latach 50. XX wieku, obecnie jest to Urząd Miasta. Obiekt jest wybudowany zgodnie z założeniami socrealizmu, składa się z 4 kondygnacji, a wieża z ośmiu pięter. Na wieży znajdują się dwa tarasy widokowe, pierwszy na wysokości 45 metrów nad poziomem morza, a drugi na 63 m n.p.m.

2. Prywatne Muzeum Motyli – powstało w 1999 roku, mieści się na III piętrze wieży widokowej w Domu Rybaka. Znajduje się tam około 6000 okazów umieszczonych w 132 gablotach. Najstarsze pochodzą z 191 roku. Dodatkowo w muzeum można zobaczyć niewielką kolekcję owadów około 18 gablot.

3. Hallerówka – Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii- drewniana willa, w której niegdyś mieszkał generał Józef Haller. Dziś mieści się tam niewielkie muzeum, w którym można zobaczyć wyjątkowe pamiątki dotyczące generała. Niedaleko znajduje się również Pomnik Generała Józefa Hallera odsłonięty w 1995 roku

4. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – kościół zaczęto budować w 1930 roku. Kościół wzniesiony jest z czerwonej cegły w stylu neogotyckim z jedną nawą.

5. Nadmorski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w północnej Polsce, który powstał w 1978 roku. Obejmuje pas wybrzeża od Białogóry po Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Można zobaczyć tam wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla południowego Bałtyku.

6. Aleja Gwiazd Sportu – jest to pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim oraz zagranicznym. Jest to 300 metrowy odcinek promenady, licząca blisko 125 mosiężnych gwiazd. Została utworzona w 2000 roku, możemy zobaczyć tam gwiazdę Kazimierza Deyny, Ireny Szewińskiej czy Andrzeja Gołoty.

7. Port Morski – typowy port rybacki z przystanią żeglarską i pasażerską. W porcie znajduje się przejście graniczne dla turystów udających się do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W 2020 roku w porcie morskim można podziwiać mural składający się z 70 obrazków przedstawiających najważniejsze dzieje z historii miasta.

Będąc we Władysławowie warto wybrać się do Rozewia i zobaczyć „starą latarnię” oddaną do użytku w 1822 r., jest siedzibą Muzeum Latarnictwa Polskiego, a także Jastrzębią Górę, która jest malowniczo położna miejscowość na klifie.

To jeden z największych ośrodków turystycznych na polskim wybrzeżu. Kiedyś zdobywało sławę jako Wielka Wieś- dziś przyciąga turystów jako Władysławowo. Warto tu przyjechać chociażby na chwilę, aby odetchnąć od przepychu i tłoku.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/wladyslawowo-atrakcje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.