Schronisko Jaworowy Wierch

Schronisko Jaworowy Wierch (Turistická chata Javorový vrch) znajduje się w Beskidzie Morawsko-Śląskim w Czechach w granicach miasta Trzyniec. Mieści się poniżej szczytu Małego Jaworowego na wysokości 1047 m n.p.m. Strona schroniska wskazuje na wysokość 1060 m n.p.m. Jest najstarszym obiektem tego typu w tej części Beskidów. Wybudowany został w 1895 roku w wyniku inicjatywy niemieckiego oddziału Beskidenverein. W tym okresie nazywał się Erzherzog-Friedrich-Schutzhaus, Schutzhaus am Jaworowy na cześć Fryderyka Habsburga, który był przyjacielem i mecenasem organizacji, a przede wszystkim księciem cieszyńskim.

Był to prawdopodobnie pierwszy taki obiekt w całych Beskidach Zachodnich. przyjaciel i mecenas niemieckiej organizacji turystycznej. Schronisko posiadało pokoje 2 i 6-łóżkowe oraz restaurację mogąca pomieścić 90 osób.

Schronisko Jaworowy Wierch
Schronisko Jaworowy Wierch

Stan obecny miejsca

Obecnie schronisko dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 6 i 7-osobowych. Na miejscu funkcjonuje restauracja oraz działa placówka Pogotowia Górskiego (Horská služba ČR). Obok obiektu mieści się kompleks narciarski, a przy szlaku zielonym – górna stacja kolei krzesełkowej z Oldrzychowic (Lanovka Javorový). Obok schroniska znajduje się 40-metrowy nadajnik telewizyjny.

Schronisko Jaworowy Wierch
Schronisko Jaworowy Wierch

Miejsce jest bardzo popularne dla paralotniarzy, gdyż umożliwia atrakcyjny start w przestworza. Działa tutaj szkoła paralotniarska. W sezonie zimowym kolejka z Oldrzychowic o przepustowości 900 osób na godzinę pozwala transportować na stoki narciarzy i skateboardzistów. Trasy umożliwiają wiele atrakcji dla początkujących i zaawansowanych turystów. Okolica sprzyja także uprawianiu narciarstwa biegowego. Siatka szlaków biegowych pozwala na czerpanie przyjemności z tego sportu.

Schronisko Jaworowy Wierch
Schronisko Jaworowy Wierch

Schronisko turystyczne Javorový jest otwarte codziennie od 9:00 do 20:00. Usługi chaty są dostępne dla gości również poza tymi godzinami otwarcia. Istnieje możliwość organizacji imprez do 70 osób. Wiele tego typu wydarzeń ma miejsce, więc warto śledzić informacje na ten temat na stronie i fanpage’u schroniska.

Turistická chata Javorový vrch

strona: http://javorovy-vrch.eu/
fb: https://www.facebook.com/ChataJavorovyVrch

Tyra 58
739 61 Třinec

Tel.: +420 739 927 698
Email: info@javorovy-vrch.eu

GPS:
N 49° 37.65687′, E 18° 37.64458′

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.