Z Przegibka na Gaiki [2/31]

Drugi dzień spacerowania rozpocząłem ponownie na przełęczy Przegibek (663 m n.p.m). Moim celem były Gaiki (808 m n.p.m.) w Beskidzie Małym (Pasmo Hrobaczej Łąki). Udałem się na nie mieszaną trasą, głównie jednak wokół niebieskiego szlaku. Trasa bardzo przyjemna i dość szybko można osiągnąć szczyt (około 30 minut). Jedna sarna była widziana 😉 Dziesięć minut pod tabliczką z napisem Gaiki znajduje się rozwidlenie ścieżek, niebieski szlak biegnie do góry, a w prawo odbijają od niego dwie odnogi, jakimi można przejść do Międzybrodzia Bialskiego i połączyć się z żółtym szlakiem. Można także skierować się na czerwony z ominięciem szczytu tuż przed Kopcami w stronę Groniczek (833 m n.p.m.). W tym miejscu zbaczając kilkadziesiąt metrów w lewo, rozpościera się piękny widok w kierunku Magurki Wilkowickiej (909 m n.p.m.), kiedyś oczywiście był większy, jednak i tak warto tu się zatrzymać. Jest tam też prowizoryczna (?) ławka.

Gaiki w Beskidzie Małym

Sam szczyt Gaików jest zalesiony. Tutaj w lewą stronę można wybrać kierunek do dzielnic Bielska-Białej, Straconki przez Czupel (zwany także Cuplem 654 m n.p.m.) szlakiem czerwonym lub szlakiem niebieskim do Lipnika. Ja podążyłem kawałek w kierunku Groniczek na Kopce (wzniesienia między Gaikami, a Groniczkami). Polana, gdzie rozpościerał się kiedyś widok w kierunku Pilska (1557 m n.p.m.) zupełnie zarosła młodnikiem. Gdybym schował 10 lat temu skarb na niej, to teraz miałbym z pewnością nikłe szanse na jego odnalezienie 😉 Ruszyłem zatem z powrotem na Gaiki, spacerując jeszcze w pobliżu i podążyłem niebieskim szlakiem w dół. Na samym dole tradycyjnie przeszedłem przez właściwy szczyt Przegibka (685 m n.p.m.) centralnie nad parkingiem pod Gawrą i zakończyłem spacer w samochodzie.

Rozwidlenie ścieżek
Rozwidlenie ścieżek

Pogoda kolejny raz dopisała. Oby jutro było nie gorzej, gdyż zamierzam pojechać gdzieś poza miasto. Prawdopodobnie będzie to jakaś trasa w Beskidzie Żywieckim.

2 czerwca 2023 – dzień 2/31
~7:55 – 9:20
Przełęcz Przegibek – Gaiki – Kopce – Gaiki – Przegibek – Przełęcz Przegibek

Dzień 3 – Boracza, Lipowska, Rysianka [3/31]

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.