O piłkach tenisowych słów kilka

Pierwsze piłki tenisowe powstały w XV wieku i były one wykonywane z zupełnie innych materiałów niż obecnie. Na początku piłka tenisowa była robiona z skóry a w wewnątrz jej znajdował się piasek. Po paru latach zaczęły być produkowane z żołądka kozy, które związywana były poprzez linkę a środek wypełniany był sierścią zwierząt. Dopiero w 1870 roku zamieniono technikę produkcji piłek i zaczęto używać do nich materiałów takich jak: wulkanizowana guma, flanela czy też filc (mieszanka nylonu i wełny). Obecnie piłka tenisowa jest wyrabiana z gumowej powłoki i wypełniana gazem pod ciśnienie by stała się lżejsza.

Wymogi dobrej piłki tenisowej

By można było stwierdzić, że piłka jest dobrej jakości musi spełnić odpowiednie warunki takie jak: jednolita powierzchnia zewnętrza, waga wynosząca pomiędzy 56 g a 59,4 g oraz rozmiary pomiędzy 6,54-6,86 cm. Piłka opuszczona z wysokości 2,5 metra musi mieć odskok nie mniejszy niż 134,62 cm i nie większy niż 147,32 cm. Temperatura powinna mieć 20 stopni Celsjusza, wilgotność całe 60% i ciśnienie atmosferyczne 102 kPA. Muszą mieć powierzchnię w kolorze cytrynowym lub białym, lecz kolor biały nie jest już zwykle stosowany. Cytrynowy odcień został wprowadzony w 1972 roku, ze względu na lepszą widoczność piłki podczas rozgrywek na żywo jak i na transmisjach telewizyjnych. Piłki nie mogą mieć ściegów zewnętrznych.

Typy piłek tenisowych

Do typów piłek tenisowych zaliczamy 3 typy dla osób dorosłych i 3 typy dla dzieci. Typy dla dorosłych to piłki: szybkie, o średniej szybkości i wolne. Natomiast dla dzieci wolniejsze: zielone Stage 1 (wolniejsze o 25%), pomarańczowe Stage 2 (wolniejsze o 50%) oraz czerwone Stage 3 wykonane z gąbki. Piłki mogą być też ciśnieniowe, które stosowane są podczas rozgrywek meczowych i bezciśnieniowe, które wykorzystywane są do nauki gry w tenisa. Piłki również mogą być przeznaczone konkretnie do kortów ceglanych, trawiastych czy też sztucznych.

Trwałość piłki

Twój poziom umiejętności to najważniejsza rzecz przy zmienianiu piłki tenisowej. Gracze profesjonalni mają większe zużycie piłki niż gracze początkujący, ponieważ ich uderzenia są mocniejsze. Dlatego piłki zawodowców nie nadają się do dalszego użycia po 1-2 dniach grania, natomiast piłka początkującego jest w stanie wytrzymać nawet do dwóch tygodni.

Druga ważna rzecz to podłoże z którego korzystamy podczas gry. Im bardziej szorstka powierzchnia, tym bardziej nasza  piłka się zużywa. Trzecią i ostatnią rzeczą o której należy pamiętać to nieodpowiednia pogoda, która wbrew pozorom może zniszczyć piłkę szybciej. Gdy postanowimy rozegrać mecz lub czy też trening podczas deszczu filc, który jest z jednym z materiałów do produkcji piłki tenisowej się zmiękczy i dwa razy szybciej się zużyje, a to z pewnością obniży trwałość piłki.

Kiedy możemy zauważyć, że piłkę należy zmienić? Należy obserwować charakterystykę gry na korcie. Jeśli zauważysz, że odbicie piłki znacznie zmniejszyło się, należy zmienić piłkę na nową. Warto również sprawdzić od czasu do czasu powierzchnię danej piłki, ponieważ jeśli filc lub szewc ma oznaki zniszczenia, czas na wymianę.

Cena

Zakres cenowy piłki jest niezwykle zróżnicowany, ze względu na konkurencje rynkową. Piłkę tenisową możemy zdobyć już od nawet kilku złotych, lecz będą to piłki głównie przystosowane dla amatorów z słabszą jakością. Modele dla zawodowców mogą być, aż trzykrotnie droższe od tych dla osób początkujących. Są z pewnością lepszej jakości i bardziej wytrzymałe.

Autor artykułu
Autorem artykułu jest Tennis & Country Club Hotel – nowoczesny hotel dla osób aktywnych zlokalizowany pod Krakowem.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.