Drewniany kościół — Ośrodek Duszpasterski Korňa

Stary rzymskokatolicki drewniany kościół w Korni został zbudowany w 1948 roku w wyniku przebudowy dawnego domu prywatnego nauczyciela. Budynek pochodził z lat osiemdziesiątych XIX wieku i mieściła się tu prywatna szkoła. Został poświęcony Bożemu Sercu Jezusa. Obraz patrona autorstwa J.B. Klemensa pochodził z bocznego ołtarza z niedalekiej Turzówki.

Nauczanie we wsi

W latach dwudziestych poprzedniego wieku działała podwójna klasa. Przed nią nauczanie odbywało się w prywatnym domu U Janka. Z kolei w centrum wsi od XIX wieku nauczano w ludowej szkole U Sekáčov. Od lat sześćdziesiątych szkoła działa naprzeciwko ośrodka i została od podstaw wybudowana.

Malownicza zima we wsi Korna
Malownicza zima we wsi Korna

Sam kościół służył wiernym aż do 1990 roku, kiedy to z inicjatywy księdza Ivana Mahríka zaczęto budować nowy kościół. 18 czerwca 1994 roku został poświęcony przez Jána Chryzostoma Koreca. Ciekawostką jest, że symboliczny kamień pod budowę kościoła poświęcił papież Jan Paweł II podczas wizyty w Bratysławie-Vajnory 22 kwietnia 1990 roku. Obecnie jest ośrodkiem duszpasterskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.