Korňańskie Źródło Ropy w słowackich Kysucach

We wsi Korňa w Słowacji w powiecie czadeckim niedaleko Turzówki mieści się źródełko ropy. Jest to bardzo popularna miejscowa atrakcja turystyczna. To naturalne powierzchniowe wywierzysko, z którego czasami uchodzi samozapalny metan CH4, było bardzo pomocne tutejszym mieszkańcom w przeszłości. To paliwo o wysokiej zawartości olejów wykorzystywano podczas drugiej wojny światowej do oświetlania i ogrzewania domów, a także smarowania wozów i butów oraz leczenia chorób skóry bydła. Obecnie stanowi cel wielu wycieczek.

Miejscowe legendy

Jak mówi legenda, powstało przez kłusownika, który idąc na polowanie, wpadł do ropy. Jeszcze inna legenda z XVII wieku mówi, że to diabły przychodziły tu pić czarną wodę, która wybijała w lasach za Turzówką.

W 1973 źródełko uznano za chroniony zabytek przyrodniczy i nazwano je Źródłem Naftowym w Korni, a w roku 1984 przemianowano je na Korňańskie Źródło Ropy. W przeszłości próbowano eksploatować ropę i zrobiono kilka odwiertów, jednak cała inwestycja okazała się nierentowna. Mimo wszystko ten teren jest dalej klasyfikowany jako perspektywiczny. Źródło zajmuje powierzchnię 0,171 ha. W pobliżu znaleziono złoża gazu ziemnego, który w przyszłości może posłużyć do ogrzewania wsi. W 2006 roku zlikwidowano odwiert poprzez zabetonowanie go na głębokość 600 metrów, by ropa i gazy nie ulatniały się w żaden sposób.

Korňańskie Źródło Ropy
Korňańskie Źródło Ropy

Rzeźba i tablica

W 2020 roku w pobliżu źródełka została umieszczona tablica powitalna w postaci nietypowej rzeźby. Przedstawia ona dwie postacie złączone żelaznymi więzami, które symbolicznie łączy klucz. To klucz do wszystkiego, co ważne w życiu ludzi. Autorem rzeźby jest Stanislav Mikovčák, który nazwał swoje dzieło Porozumienie – Szacunek do przeszłości, świadectwo teraźniejszości, nadzieja przyszłości. Do miejsca można dojść z głównej drogi w górę około 150 metrów.

Korniansky ropný prameň, Korňa, Powiat Czadca, Kraj żyliński, Środkowa Słowacja, Słowacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.