Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki

W Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej znajduje się ponad 110 silników wyprodukowanych przez około 60 producentów. Najstarsze egzemplarze pochodzą z końca XIX wieku. Do najcenniejszych silników należą te, które wyprodukowano w Austro-Węgrach na terenie obecnej Polski. Najcenniejszym jest wyprodukowany przez niemiecką firmę Deutz silnik z 1897 roku, który jest prawdopodobnie najstarszym zachowanym silnikiem diesla tej firmy.

Równie rzadki egzemplarzem jest silnik stacjonarny Hofherr-Schrantz-Clayton-Schuttleworth z 1910-1915. Na uwagę zasługują także silnik do napędzania młocarni, silnik firmy Grade czy w pełni sprawny, gwiazdowy, 9 – cylindrowy silnik montowany w samolotach typu AN2 (popularny Antek).

Nie tylko silniki

Poza silnikami znajdują się tutaj również oliwiarki, kanistry, lampy lutownicze oraz maszyny rolnicze. Muzeum posiada także zbiór instrukcji obsługi, pamiątki strażackie i wiele innych ciekawych eksponatów, jak kompletnie wyposażony warsztat naprawczy.

Placówką opiekuje się Fundacja „S”, a literka „S” nawiązuje do słynnych, powojennych silników polskich tzw. „Esiaków”. Zbiory muzeum pochodzą od mieszkańców powiatu strzyżowskiego: Grzegorza Smeli i Tomasza Włodyki, pasjonatów dawnych urządzeń pracujących w gospodarstwach.

Większość silników pochodzi z okresu 1897-1985. W zbiorze znajdują się: motory benzynowe, diesla, naftowe, gazowe, a także podgrzewane lampą lutowniczą gruszki żarowej przed rozruchem.

 

 

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.