Leśniczówka w Lipniku

W bielskiej dzielnicy Lipnik znajduje się Leśniczówka, dawniej Dom Myśliwski. Obiekt jest w opłakanym stanie, jednak ma to się zmienić, gdyż miasto zamierza w tym miejscu odrestaurować obiekt. Oby tylko potoczyło się to lepiej niż w przypadku mieszczącego się nieco wyżej amfiteatru. Inwestor opuścił miejsce i robota jest nieskończona. 20 lipca 2022 roku dyrekcje polskich i słowackich Lasów Państwowych podpisały umowę, w ramach której zabytkowa leśniczówka w Lipniku przejdzie kompleksowy remont. Po remoncie ma się w tym obiekcie mieścić filia Ośrodka Kultury Leśnej w Gołchowie (województwo wielkopolskie). Tamtejsze muzeum leśnictwa dysponuje pokazową zagrodą z żywymi zwierzętami.

Początki obiektu

Leśniczówka została wybudowana w 1884 roku. Wcześniej w tym miejscu istniał pałacyk myśliwski (Jägerhaus) będący własnością Habsburgów. Budynek został zaprojektowany przez Emanuela Rosta i był własnością miasta Biała. Wykonany był w stylu cottage i miał charakter wiejskiego dworku. Do rozpoczęcia II wojny światowej pełnił funkcję Domu Myśliwskiego i znajdowała się tutaj siedziba leśniczego. Bardzo tłumnie odwiedzali go turyści, którzy mogli skorzystać z oferty gastronomicznej i noclegowej.

Kronika Beskidzka artykuł
Kronika Beskidzka artykuł

Bardzo popularne miejsce

/Został nie tylko siedzibą Zarządu Lasów Miejskich (które liczyły 247,5 ha powierzchni), ale także domem wycieczkowym z gospodą, przeznaczonym dla obsługi masowych wycieczek mieszczan bialskich, zwłaszcza niedzielnych, jakie ruszyły wkrótce do tego obiektu. Często wybierano się z Białej z orkiestrą, wzbudzając w Lipniku sensację. W rezultacie Dom Myśliwski z leśną okolicą stały się w końcu XIX w. ulubionym miejscem zabaw i wypoczynku mieszczan bialskich, odgrywając rolę, jaką dla Bielska pełnił Cygański Las”./ ( dr Jerzy Polak „Zarys dziejów Lipnika”).

Leśniczówka w Lipniku - fotografia Beskidia.pl
Leśniczówka w Lipniku – fotografia Beskidia.pl

Do czasów obecnych

W 1951 roku Lasy Państwowe przejęły budynek. W latach 1956-1975 mieściła się tu filia Szkoły Podstawowej nr 13. Kolejne lata to okres niszczenia budynku. Jeszcze kilkanaście lat temu działali tutaj harcerze. Obecnie leśniczówka jest ogrodzona płotem i jest zakaz wstępu. Trzeba czekać na realizację planów jego renowacji. Powyżej można podejść do amfiteatru.

1 KOMENTARZ

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.