Łańcuchy rowerowe – co warto wiedzieć na ich temat

Łańcuch rowerowy to niezwykle ważny element w każdym rowerze. Dzięki niemu, za sprawą siły mięśni można się przemieszczać. Budową łańcucha jest bardzo prosta, składają się na niego specjalne blaszki połączone ze sobą oraz rolek nasuwanych na specjalne sworznie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tych elementów budowy roweru.

Jak dobierać łańcuchy do rowerów?

Łańcuch to element roweru, który narażony jest na bardzo dużą eksploatację. Zużywa się on dość szybko. Dlatego, od czasu do czasu wymiana łańcucha może się okazać potrzebna. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób wybrać idealny łańcuch do roweru.

Chcąc zakupić nowy łańcuch w pierwszej kolejność trzeba ustalić ile zębate znajduje się w kasecie. Własność ta ma związek z szerokością łańcucha. Pierwszą możliwością jest łańcuch rowerowy jednorzędowy. Pasuje on idealnie do roweru bez przerzutek. Dostępne są także łańcuchy 5 – 8 rzędowe, które świetnie się sprawdzą w modelach mających 5 – 8 przerzutek. Warto zaznaczyć, że np. łańcuch siedmiorzędowy można z powodzeniem wykorzystać zarówno w rowerach pięciu jak i ośmiorzędowych. Do modeli posiadających więcej przerzutek potrzebny będzie bardziej zaawansowany łańcuch.

Aby mieć pewność, że dany łańcuch dobrze się sprawdzi i będzie pasował do konkretnego roweru, warto wybrać produkt pochodzący od tego samego producenta. Można mieć wtedy pewność, że dane elementy będą że sobą kompatybilne. Pod uwagę należy też wziąć: długość łańcucha, długość ogniw oaz ich szerokość.

W jaki sposób czyścić łańcuch rowerowy?

Aby łańcuch rowerowy poprawnie działał przez dłuższy czas, warto regularnie go czyścić. Przede wszystkim po przejażdżkach, warto dokładnie usunąć z niego błoto i proch, ponieważ może ono negatywnie wpływać na ogniwa. Bardzo ważne jest także to, że łańcucha nigdy nie powinno się czyścić, kiedy jest założony na rowerze. Dopiero jak się go zdejmie, można przetrzeć wszystkie elementy i zakamarki czystą szmatką, a następnie umyć go dokładnie w specjalnym odtłuszczaczu, który używa się w tym celu lub w benzynie.

Kiedy łańcuch jest już suchy, trzeba także oczyścić zębatki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przecieranie ich szmatką, którą wcześniej nasączy się w benzynie. Jeżeli jeździ się na rowerze regularnie to regularne czyszczenie trzeba przeprowadzić mniej więcej co trzy miesiące.

Łańcuchy rowerowe - co warto wiedzieć na ich temat
Łańcuchy rowerowe – co warto wiedzieć na ich temat

Smarowanie łańcucha

Oprócz regularnego mycia roweru, ważne jest także jego smarowanie. W tym celu używa się specjalny smar lub olej. Warto zaznaczyć, że w sklepach dostępne są smary przeznaczone do jazdy w konkretnych warunkach lub wersję uniwersalne.

Dobrą metodą jest nakładanie po jednej kropli smaru na każde ogniwo, a następnie przekręcenie pedałami kilka razy w koło, aby dokładnie rozprowadzić smar po wszystkich zakamarkach łańcucha. Po kilku minutach trzeba też pozbyć się nadmiaru produktu.

Kiedy wymiana łańcucha rowerowego może się okazać konieczna?

Jak wspomniano wcześniej, mimo prawidłowego czyszczenia i smarowania od czasu do czasu trzeba wymienić łańcuch. Przede wszystkim należy się na to zdecydować, kiedy łańcuch będzie zbyt rozciągnięty. Takie zmiany są naturalne podczas zwyczajnej eksploatacji. Głównymi objawami tego, że łańcuch nie działa prawidłowo jest za głośna praca i przeskakiwanie pomiędzy poszczególnymi zębatkami. Jeżeli w odpowiednim momencie nie wymieni się zużytego elementu, może dojść do zniszczenia innych elementów. Warto więc dbać o łańcuch, czyścić go i oliwić, a kiedy zajdzie taka potrzeba to go wymienić.

Autor
Publikacja powstała wspólnie z IROMAN – sklepem sportowym oferującym m.in. artykuły rowerowe, odżywki czy sprzęt triathlonowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.