Piętnastoletni bohater z Mikuszowic

W Bielsku-Białej jest wiele ważnych miejsc, które upamiętniają wydarzenia mające miejsce w przeszłości. Wielu przechodzi obok i nie zwraca na nie uwagi lub przeczyta notkę i pójdzie dalej. Miejsca ta niejednokrotnie związane są z niezwykłymi wydarzeniami, które są bardzo ciekawe i niejednokrotnie mogłyby się stać bazą do scenariusza na film. Jednym z takich miejsc jest niepozorne miejsce tuż obok most na rzece Białej (Białce) po stronie Bielska. Stoi tam pomnik poświęcony druhowi Mieczysławowi Piekiełce.

Most na rzece nosi także jego imię. Lokalizacja pomnika znajduje się tuż przy moście, z jednej strony widać Pałac Zipsera (dawna fabryka Zipsera) i Parkhotel Vienna, a po drugiej stronie rzeki Drugi Urząd Skarbowy na ulicy Generała Maczka.

Most imienia druha Piekiełki
Most imienia druha Piekiełki

Bohaterski wyczyn druha Piekiełki

Druh Mieczysław Piekiełko był 15-letnim harcerzem drużyny ZHP z Mikuszowic. W sierpniu 1939 roku pełnił służbę w Pogotowiu Harcerskim, która to stanowiła organizację pomocniczą dla wojska. Po ataku hitlerowskich Niemiec na Bielsko, w okolicy zagubił się, wycofujący odział polskich żołnierzy. Druh Piekiełko został ich przewodnikiem i przeprowadzał ich z bielskich Błoni w stronę Żywca. Chłopak, wracając do domu, został zastrzelony przez członków dywersyjnego Freikorps-u, miejscowych Niemców.

3 września jego rodzice znaleźli jego ciało właśnie przy wspomnianym moście, niedaleko domu. Za dziewięć dni skończyłby 16 lat. Był najmłodszym i zarazem pierwszym harcerzem Hufca Beskidzkiego, poległym podczas II wojny światowej.

Pomnik postawiono w czerwcu 1994 roku, wtedy została odsłonięta pamiątkowa tablica oraz jego imieniem nazwano most na rzece Białej.

Cześć i chwała Bohaterom!

2 KOMENTARZE

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.