Kościół dominkanów w Korbielowie

Korbielów jest malowniczą miejscowością położoną na Żywiecczyźnie u stóp Pilska (1557 m n.p.m.) przy samej granicy ze słowacką Orawą na wysokości 560-690 m n.p.m. Nie dziwi zatem, że mieści się tutaj wiele hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych i innych obiektów agroturystycznych. Miejscowość ma charakter wypoczynkowy i dlatego przez cały rok nie brakuje w niej turystów zainteresowanych turystyką górską oraz sportami całorocznymi. W miejscowości mieszczą się także karczmy i inne obiekty gastronomiczne, gdzie można spróbować lokalnego jadła.

Dominikanie w Korbielowie

W Korbielowie mieści się także Klasztor oo. Dominikanów, Kościół pod wyzwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów oraz Dom Rekolekcyjny. Znajduje się przy głównej ulicy biegnącej z Jeleśni do granicy ze słowacką Orawską Półgórą (słow. Oravská Polhora, do 1948 Polhora, węg. Polhora, Árvafüred, w latach 1882–1888 także Árvapolhora, łac. Pagus Polgora). Kościół zaczął powstawać w 1931 roku. Wykopy fundamentów rozpoczęły się 19 czerwca tego samego roku, a kamień węgielny poświęcono 29 sierpnia 1935 roku. Uroczyste poświęcenie kościoła miało z kolei miejsce 15 sierpnia 1936 roku. Niedaleko kościoła znajduje się murowana kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Korbielów-Kamienna) z 1875 roku. Na tym terenie istnieją jeszcze dwie inne kaplice: murowana w Korbielowie Górnym pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, zbudowana w 1886 roku oraz drewniana w Korbielowie Dolnym pw. św. Dominika (wcześniej św. Rodziny) z 1866 roku.

korbielow07
Kościół, klasztor i dom rekolekcyjny / https://korbielow.dominikanie.pl/

Od tego czasu góralska miejscowość miała swój kościół, jednak księża na odprawianie mszy świętych przyjeżdżali z Jeleśni, co trwało aż do 6 grudnia 1958, kiedy to podczas budowy plebanii 6 grudnia przybyli ojcowie dominikanie i tak zostali do dzisiaj, rozbudowując kościół o klasztor i Dom Rekolekcyjny. Początki pobytu dominikanów w Korbielowie wiązały się także z pewnymi kłopotami. Od samego początku działalności “kłody pod nogi” stawiały komunistyczne żywieckie władze powiatowe, co trwało około dwa lata.

Ważne wydarzenia w historii kościoła

Bardzo ważnymi wydarzeniami w historii kościoła było ufundowanie dzwonu w 1971 roku oraz budowa Groty Matki Bożej przed samym kościołem. Warto także wspomnieć o wizycie ówczesnego metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, która miała miejsce 1 maja 1978 podczas bierzmowania. Od końca dwudziestego wieku założono dom zakonny oo. dominikanów oraz klasztor z domem rekolekcyjnym. Miejsca te cieszą się renomą wśród odwiedzających gości, a także pielgrzymów i turystów szukających tutaj noclegu.

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem

Główny ołtarz kościoła jest udekorowany obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, który pochodzi z dominikańskiego kościoła w Bohorodczanach (obecnie obwód lwowski). Drewniany klasztor i kościół w Bohorodczanach został ufundowany dla dominikanów przez Konstancję Potocką. Parafia ustanowiona została w 1691 roku, z tego też roku pochodzi pierwsza wzmianka o obrazie. Podczas II wojny obraz przeniesiono i ukryto w klasztorze dominikańskim w Jarosławiu, by mógł powrócić w Beskid Żywiecki 2 lipca 1974 roku. Miejscowi nazywają Maryję z obrazu Panią Korbielowską. Kopia tego obrazu trafiła w 2016 roku na Ukrainę do wcześniejszego miejsca kultu. Uroczysty odpust odbywa się tutaj zawsze 2 sierpnia, kiedy to ma miejscu Uroczystość NMP Królowej Aniołów.

Modlitwa górali do Matki Bożej Korbielowskiej

/ułożona przez pochodzącego z Korbielowa Jana Krzesaka/

“Matko Bosko Korbielowsko
Tyś Gażdziną na tej ziomi
Piykne wiyrchy patrzą na nos
Ty sie ciesys razom z niomi
Rozne łowiecki mo tu Twoje stado
Jedna Cie uciesy inno boleś zado
Musis wyposuchać i prośbow i smutkow
Ło miłoś, ło zdrowie i ło wiocy dudkow.

Pytomy Cie nasa Ukochano Matko
Poziyroj co dziyj na to Twoje stadko
I nauc nasyk braci góroli
Coby ni mieli sercow ze skoli.”

źródła:

[1] https://korbielow.dominikanie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.