Dworzec kolejowy w Grodźcu Śląskim

W Grodźcu Śląskim, małej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, gdzie znajduje się piękny zamek Grodeckich, w 1888 roku wybudowana została stacja Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich łączącej Morawy, Śląsk Cieszyński i Galicję. Był to kolejny przystanek po stacji Jasienica/Jaworze na trasie Bielsko-Cieszyn.

Dworzec Grodziec Śląski

Z biegiem lat stacja Grodziec Śląski zmieniała nazwy ze względu na przynależność miejsca do różnych państw i w związku z innymi zarządzeniami. Powstała w trakcie istnienia Austro-Węgier. Następnie była wolna Polska, potem okupacja niemiecka i znowu II i III Rzeczpospolita.

tory-grodziec

Chronologicznie nazwa zmieniała się tak:

Grodzietz (1888-1921)
Grodziec (1921-1925)
Grodziec na Śląsku (1925-1929)
Grodziec Śląski (1929-1939)
Grodzietz (1939-1943)
Burghof (Beskiden) (1942-1945)
Grodziec Śląski (po wojnie)

Budynek dworca

Ceglany budynek jest bardzo mały, ale mieścił kasę biletową oraz poczekalnię. Jeszcze po wojnie funkcjonowały bocznice, gdzie przeładowywano towar z tzw. majątku (zamek plus posiadłość). Obecnie stacja PKP w Grodźcu jest zamknięta dla podróżnych, a pociągi od lat nie jeżdżą tędy. Może kiedyś się to zmieni, jednak będzie trzeba na to poczekać. Wójt gminy Jasienica czyni starania o przywrócenie ruchu kolejowego na tej linii.

Monika Pawlak

Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.