Dworzec kolejowy w Grodźcu Śląskim

W Grodźcu Śląskim, małej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, gdzie znajduje się piękny zamek Grodeckich, w 1888 roku wybudowana została stacja Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich łączącej Morawy, Śląsk Cieszyński i Galicję. Był to kolejny przystanek po stacji Jasienica/Jaworze na trasie Bielsko-Cieszyn.

Dworzec Grodziec Śląski

Z biegiem lat stacja Grodziec Śląski zmieniała nazwy ze względu na przynależność miejsca do różnych państw i w związku z innymi zarządzeniami. Powstała w trakcie istnienia Austro-Węgier. Następnie była wolna Polska, potem okupacja niemiecka i znowu II i III Rzeczpospolita.

tory-grodziec

Chronologicznie nazwa zmieniała się tak:

Grodzietz (1888-1921)
Grodziec (1921-1925)
Grodziec na Śląsku (1925-1929)
Grodziec Śląski (1929-1939)
Grodzietz (1939-1943)
Burghof (Beskiden) (1942-1945)
Grodziec Śląski (po wojnie)

Budynek dworca

Ceglany budynek jest bardzo mały, ale mieścił kasę biletową oraz poczekalnię. Jeszcze po wojnie funkcjonowały bocznice, gdzie przeładowywano towar z tzw. majątku (zamek plus posiadłość). Obecnie stacja PKP w Grodźcu jest zamknięta dla podróżnych, a pociągi od lat nie jeżdżą tędy. Może kiedyś się to zmieni, jednak będzie trzeba na to poczekać. Wójt gminy Jasienica czyni starania o przywrócenie ruchu kolejowego na tej linii.

Monika Pawlak

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.