Drewniany kościół św. Mikołaja w Nydku

Nydek (cz. Nýdek, niem. Niedek) znajduje się w granicach Czech na tzw. Zaolziu w historycznym regionie Śląska Cieszyńskiego. Właśnie tutaj znajduje się rzymskokatolicki drewniany kościół św. Mikołaja. Ulokowany u podnóża Beskidu Śląskiego w kraju morawsko-śląskim pięknie komponuje się w tutejszy krajobraz. Wybudowany został w 1576 roku przez miejscowych ewangelików. Szczególnie przyczynili się do tego: nydecki wójt Walenty Rykała wraz z bratem Tomaszem.

Ksiądz Józef Londzin pisał na jego temat: “Kościółek w Nydku jest, zdaje się, najskromniejszym kościółkiem drewnianym na naszym Śląsku. Został wybudowany w r. 1576 dla wygody mieszkańców Nydku, którzy mieli za daleką drogę do kościoła parafjalnego w Wędryni”.

Dalsze dzieje kościoła

W 1580 roku skoczowski pastor Marcin Waligóra wymalował na drewnie napis w języku czeskim, który zawieszono w zakrystii.

/ Letha panie tisicziho pietisteho Sedmdesateho ssesteho poczytagic Tento chram swaty gest zbudowan a wystawen ku czti a chwale gmena pna Boha wssemohuczyho nakladem sauseduw a lidi tegto diediny za czasu ffojta gmenem Walka Rykaly, ktery negprzednegszy puwod byl k staweni tohoto chramu Swateho s Tomassem bratrem swym, kterzy na ten czas spolu toto ffogtstwi držely /

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Nydku
Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Nydku

Kościół luteranom odebrała specjalna komisja 21 marca 1654 roku. Pomimo tego jeszcze 1 688 roku potajemnie spotykali się w nim ewangelicy, których we wsi była większość. W 1757 roku ołtarz główny wzbogacono nowym obrazem św. Mikołaja. W 1798 roku pogorszył się stan obiektu i przeprowadzono generalny remont. Wtedy to podmurowano go i przebudowano. Zrobiono nowy dach i obniżono wieżę, w której pozostawiono stary dzwon z 1581 roku z łacińskim napisem Jezus Nazarenus rex Judaeorum.

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Nydku
Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Nydku

Do czasów obecnych

Kolejny remont miał miejsce w 1894 roku. Proboszcz Antoni Olszak zlecił jego wykonanie cieszyńskiemu budowniczemu L. Kametz. Podczas tego remontu zrezygnowano z gontów. Wieża i ściany zostały obite deskami. W 1898 roku proboszcz Fr. Hermann zlecił wymianę kamiennej posadzki na betonową. Kolejne remonty miały wpływ na kondycję kościoła. Odbyły się w 1910 i 1934, połowie lat 90-tych XX wieku i w 2005 roku. Na wyposażenie kościoła składa się 14 ław dla wiernych oraz drewniany chór oparty na czterech kolumnach, który ozdobiono snycerką dekoracyjną.

Przy tej samej ulicy w sąsiedniej Bystrzycy można zobaczyć drewniany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kościół św. Mikołaja, 01146, Nydek, okres Frýdek-Místek, Kraj morawsko-śląski, 739 95, Czechy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.