Drewniany kościół w czeskiej Bystrzycy

W samym centrum wsi Bystrzyca (cz. Bystřice, niem. Bistritz) w północnych Czechach na Śląsku Cieszyńskim (kraj morawsko-śląski) znajduje się zabytkowy drewniany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Stoi w miejscu pierwszego kościoła wybudowanego przez miejscowych ewangelików. Według różnych źródeł powstał w 1587 roku lub 1595 roku (źródło ks. Schippa). Specjalna komisja odebrała obiekt protestantom 21 marca 1654 roku. Wizytacje kościelne z 1656 i 1679 roku stwierdzają, że nie został wtedy konsekrowany.

Nowy ołtarz

W 1700 roku sprowadzono z Frydka nowy ołtarz i zamieniono nim ówczesny “ewangelicki”. Ołtarz był w kościele do 1783 roku, kiedy został również wymieniony na ołtarz kościoła jezuitów z Cieszyna, który to po ponad wieku przeniesiono do kaplicy „zameczku” myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga na Zadnim Groniu w Wiśle. Od 1907 roku w kościele stoi jego kopia.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Bystrzycy
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Bystrzycy

W 1781 roku stan kościoła był zły i remontu wymagała konstrukcja dachu i belki. Komora Cieszyńska dostarczyła w tym celu drewno, a sfinansowała kasa kościelna. W 1820 kościół podmurowano, a w 1841 rozebrano przedsionek, po tym jak powiesił się w nim ewangelik Jan Roik. Pod koniec XIX wieku kościół znowu był w złym stanie i dlatego w 1893 roku obiekt został zamknięty. Ostatni raz odprawiono w nim mszę 24 stycznia 1897 roku. Kościół rozebrano, a drewno sprzedane zostało na licytacji.

Nowa świątynia

Nowy kościół powstawał w latach 1896-1899 i zaprojektował go Albin Prokop. Z poprzedniego kościoła pozostawiono renesansowy tryptyk z 1588 roku, który przedstawia Grupę Ukrzyżowania: ukrzyżowanego Jezusa oraz Matką Bożą i św. Jana Ewangelistę, umiejscowionego w lewym ołtarzu bocznym. W 1907 roku wstawiono nowy ołtarz — kopię poprzedniego. Zachowano także w wieży stary dzwon z 1584 roku.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Bystrzycy
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Bystrzycy

Nawa zwieńczona jest wąskim trójbocznym prezbiterium (ośmiobocznie zamkniętym) i przykryta dwuspadowym dachem. Kwadratowa wieża z dachem jest wcięta w nawę i zwieńczona izbicą przykrytą ostrosłupowym dachem. Na ścianach wieży i nawy umieszczono lukarny. Obramienia okien i zakończenia belek pod okapem wyróżniono kolorem. Wnętrze kościoła jest bogato wyrzeźbione. Dachy pokryto gontem, podobnie jak ściany także szalowane gontem.

Kościół przed 1898 rokiem. Józef Londzin. Adres wydawniczy: Cieszyn : "Dziedzictwo błog. Jana Sarkandra", 1932 Współtwórcy: Tomanek, Rudolf (1879-1941) Oprac Opis fizyczny: X, [2], 427 s. : il. ; 18 cm
Kościół przed 1898 rokiem. Józef Londzin. Adres wydawniczy: Cieszyn : “Dziedzictwo błog. Jana Sarkandra”, 1932 Współtwórcy: Tomanek, Rudolf (1879-1941) Oprac Opis fizyczny: X, [2], 427 s. : il. ; 18 cm
Kilka kilometrów dalej przy tej samej drodze, w sąsiedniej wsi Nydek można zobaczyć drewniany kościół świętego Mikołaja – tutaj opis obiektu.

Podwyższenia Krzyża Świętego, 01143, Bystrzyca, okres Frýdek-Místek, Kraj morawsko-śląski, 739 95, Czechy

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.