Cztery nieoczywiste zalety podróżowania

Jak twierdzi powiedzenie, kto podróżuje, żyje dwa razy. Zapewne niewiele osób mogłoby odpowiedzieć szczerze, że nie lubi podróżować. Obejmują one tak szerokie spektrum aktywności, że każdy może znaleźć swój ulubiony styl i sposób podróżowania.

Niektórzy podróżują w celu nawiązania kontaktu z innymi kulturami, inni chcą odkrywać nowe smaki, a dla innych najważniejszym celem podróży może być wypoczynek sam w sobie. Jedni wolą podróżowanie na własną rękę, inni preferują oferty biur podróży.

Oczywistych zalet podróżowania nie trzeba nikomu objaśniać. W tym katalogu znajdziemy przykładowo możliwość oddychania czystszym powietrzem, brak konieczności przygotowywania posiłków w przypadku wakacji all-inclusive czy ogólnie pojmowane poszerzanie horyzontów i perspektyw.

W tym artykule jednak chcielibyśmy skupić się na nieoczywistych zaletach podróżowania i aktywnościach, które na pierwszy rzut oka nie są z nimi kojarzone. Być może znajdziesz tu dla siebie ciekawe pomysły na dodatkowe urozmaicenie swojego dotychczasowego sposobu podróżowania.

Poszukiwanie siebie

Często wydaje nam się, że podróżowanie polega głównie na poszukiwaniu ciekawych budynków, miejsc, krajobrazów, potraw czy wydarzeń. Jednak tak naprawdę dużą zaletą podróżowania jest możliwość odnalezienie siebie.

W natłoku codziennej pracy i domowych obowiązków rzadko możemy pozwolić sobie na głębszą refleksję nad życiem i nad sobą. Kim jesteśmy? Jak się zmieniliśmy przez ostatni rok? Kim chcielibyśmy się stać?

Trudno jest szukać odpowiedzi na takie pytania w biegu między zakupami a treningiem zumby. Dlatego też podróż może stać się do tego idealną okazją. Z pewnością proces ten będzie łatwiejszy, kiedy wybieramy się w świat samemu.

Nie musimy wtedy rozmawiać z naszym towarzyszem podróży, co pozwala zagłębić się w swoje wnętrze, myśli i uczucia. Oczywiście nie jest to jednak warunek konieczny. Nawet podróżując w parze czy grupie, możemy wydzielić czas i przestrzeń na zgłębianie i pogłębianie swojej duchowości.

Szkolenie praktyczne z umiejętności miękkich

Choć nie wydaje się to oczywiste, kiedy myślimy o podróżowaniu, to tak naprawdę jest ono jednym długim szkoleniem praktycznym z zakresu umiejętności miękkich. Wyruszenie w trasę wymaga od nas częstych interakcji z ludźmi.

Nawet jeśli nigdy nie miałeś śmiałości i odwagi, żeby zapytać o coś obcą osobę, teraz nie będziesz miał wyboru. Prędzej czy później przyjdzie moment, w którym będziesz musiał zapytać o drogę do najbliższego sklepu czy godzinę, kiedy rozładuje Ci się telefon.

travelseries zalety02
Cztery nieoczywiste zalety podróżowania

Dzięki takiemu wyjściu poza strefę komfortu nabierzesz pewności siebie i staniesz się lepszy w kontaktach międzyludzkich. Ponadto, z pewnością będziesz miał również okazję przetestować swoje umiejętności zarządzania kryzysem czy radzenia sobie ze stresem.

Niewiele jest szczęściarzy, których wakacje przebiegają w 100% zgodnie z planem i nie pojawi się w ciągu nich nawet najmniejszy kryzys. Zgubiłeś się w dużym mieście po zmroku, w hotelu nie ma dla Ciebie pokoju (choć wcześniej dokonałeś rezerwacji), autobus pojechał złą trasą i znalazłeś się sam na odludziu…

To tylko niektóre scenariusze, które mogą się zrealizować podczas Twoich wakacji. Będzie to z pewnością dobra szkoła radzenia sobie ze stresem, być może również opanowania reakcji towarzyszy podróży czy zarządzania kryzysem, jeśli jeden nieszczęśliwy przypadek spowoduje kolejny, czego następstwem będzie zagrożenie całych wakacji.

Dokształcanie się w danej dziedzinie

Dla wielu wakacje to czas czystego wypoczynku, podczas którego nawet najmniejsza myśl nie mąci spokoju ich umysłu. Wielu jednak nie potrafi bądź nie chce w ten sposób spędzać urlopu. Chcą być wciąż aktywni i poświęcać czas na rozwój.

Bardzo często w natłoku codziennych obowiązków nie mamy czasu, żeby pomyśleć o samorozwoju i poszerzaniu swoich umiejętności. Być może zawsze marzyło nam się opanowanie podstawowych umiejętności projektowania graficznego albo pogłębienie wiedzy z zakresu treningu personalnego.

A może chciałbyś nauczyć się programować albo szydełkować? W dzisiejszych czasach samorozwój jest łatwiejszy i bardziej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieje wiele platform z kursami, które oferują nam możliwość nauki online z każdego miejsca na świecie.

travelseries zalety03
Cztery nieoczywiste zalety podróżowania

Jeśli nawet podczas wakacji chcesz skupić się na zwiedzaniu czy obcowaniu z naturą, znajdą się w czasie podróży momenty, w których sięgniesz po telefon i zaczniesz przeglądać media społecznościowe, szczególnie, jeśli w Twoim bagażu podręcznym zabrakło miejsca na książkę czy czytnik ebooków.

Zamiast tego możesz wejść na swoje konto na platformie edukacyjnej i przejść kolejną lekcję danego kursu czy rozwiązać test. W samolocie, w pociągu, podczas czekania w kolejce do muzeum… Możliwości jest wiele. Tylko od Ciebie zależy, czy z nich skorzystasz.

Docenienie domu

Choć jest to najmniej oczywista zaleta podróży, nie możemy o niej zapominać. Często trudy wędrówek, długi czas spędzony w środkach komunikacji, upał czy nieurokliwy pokój hotelowy mogą nam przypomnieć o tym, nad czym nie zastanawiamy się na co dzień, czyli jak bardzo lubimy swój dom i wszelkie wygody, które oferuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.