Leśny kościół na zboczach Wysokiego (Beskid Śląski)

XVII wiek na terenach Śląska Cieszyńskiego był okresem bardzo niebezpiecznym dla protestantów. Rządy katolickich Habsburgów zdecydowanie przeciwstawiały się reformacji. Cesarz Ferdynand III w 1654 roku wydał w tej sprawie stosowny dekret. Odbierano kościoły ewangelikom co spowodowało, że wierni musieli szukać innego miejsca na modlitwę.

Jaworzański leśny kościół

Jednym z takich miejsc było zbocze góry Wysokie w Beskidzie Śląskim. Takie miejsca oddalone od domostw ludzkich umożliwiały odprawianie mszy. Mieszkańcy niepozornie udawali się na takie spotkania i nabożeństwa. To wszystko musiało być realizowane w sposób tajny, gdyż było nielegalne i groziło surową karą. Msze w obrządku luterańskim odprawiali wędrowni kaznodzieje m.in. z Górnych Węgier (Słowacji) oraz Dolnego Śląska.

lesne-koscioly
Droga do miejsca – Monika Pawlak

Tradycja ustna przekazywana z pokolenia na pokolenie o tym miejscu umożliwiła zlokalizowanie tego miejsca leżącego w granicach Jaworza. Podczas badań archeologicznych Leśnego Kościoła (w przeszłości także błędnie nazywanego Uroczyskiem kultowym) natrafiono na 13 stopni ułożonych w kształcie amfiteatru, na których zasiadali modlący się. Poniżej siedzisk znajdował się ołtarz, gdzie kaznodzieja prowadził nabożeństwa, jednak nie został on odnaleziony. W tym miejscu mogło zmieścić się nawet pięćset wiernych.
Warto dodać, że co rok 15 sierpnia ma tutaj miejsce nabożeństwo ewangelickie.

Na jednym ze zdjęć zamieszczonych w galerii widać jaka odległość dzieliła tajemne miejsce spotkań protestantów od kościoła katolickiego. Leśne Kościoły można także odwiedzić jeszcze w kilku miejscach, m.in pod Równicą w Ustroniu oraz przy szlaku z bielskich Błoń na Kozią Górę. Łącznie takich miejsc po stronie polskiej doliczono się sześć, a po stronie czeskiej trzech.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.