Stół ołtarzowy “Jan” w Mikuszowicach Śląskich

W Mikuszowicach Śląskich (dzielnica Bielska-Białej), dokładniej w Cygańskim Lesie powyżej bielskich Błoń znajduje się Stół ołtarzowy “Jan”. Można do niego dotrzeć czerwonym szlakiem biegnącym na Kozią Górę. Zaraz po minięciu dawnej bielskiej leśniczówki na Błoniach (obok znajduje się pomnik leśniczego Andrzeja Schuberta), po wejściu do lasu mieści się on wraz z tablicą po prawej stronie. Ustawiono go w 1817 roku, by upamiętnić 300-lecie reformacji w miejscu, gdzie w latach 1654-1709 odbywały się tajne nabożeństwa protestanckie. Kamienny ołtarz składa się z okrągłej płyty, która jest położona na trzech cylindrycznych głazach. Na boku ołtarza widnieje data 1817. Na kamieniu umieszczonym za stołem w 1996 roku widnieje inskrypcja:

„Stół ołtarzowy Jan. Miejsce tajnych nabożeństw ewangelickich w latach 1654-1709”. Napis uzupełniony jest cytatem z Księgi Wyjścia: „…miejsce, na którym stoisz, ziemią świętą jest…”. (Biblia II Księga Mojżeszowa 3:5).

Tablica za stołem
Tablica za stołem

Inne leśne kościoły

Parafia ewangelicko-augsburska w Bielsku-Białej, od tego właśnie roku organizuje nabożeństwa przy kamiennym stole ołtarzowym w przeddzień pamiątki założenia Kościoła Zbawiciela. W XVII i początkiem XVIII wieku w tym miejscu mieścił się Leśny Kościół. W związku z prześladowaniem ewangelików, takie tajne miejsc gromadziły wyznawców. Inne beskidzkie kościoły były m.in. na Polanie pod Dębowcem czy na zboczu Wysokiego powyżej Jaworza.

Stół ołtarzowy Jan, Daglezjowy, Mikuszowice Śląskie, Bielsko-Biała, 43-309, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.